Facebook Google+ Twitter

Rocznie ubywa 50 hektarów polskiego wybrzeża

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-07 10:56

Związek Miast i Gmin Morskich wystąpił z petycją do rządu o zwiększenie wydatków na ochronę brzegu morskiego. Pod stanowiskiem podpisali się przedstawiciele 32 gmin zrzeszonych w Związku.

Jesienno-zimowe sztormy zniszczyły wiele plaż, spowodowały miejscowe podtopienia oraz zatory na rzekach wpływających do morza. W województwie zachodniopomorskim najgorzej jest w Rewalu. Tam osuwają się wysokie brzegi klifowe. Stanowi to duże zagrożenie dla turystów.

Rocznie polski brzeg morski kurczy się o 50 hektarów. Tym razem jednak nie jest winne morze, lecz długotrwałe deszcze, które rozmyły klify. Zawinił też człowiek. Zbigniew Jeżka z Rady Gminy Dziwnów wyjaśnił, że przed wojną Niemcy założyli drenaż, który miał osuszyć tereny klifowe. System ten jednak nie zadziałał odpowiednio.
Potrzeby finansowe na ratowanie brzegów morskich są ogromne. Wzmocnienie kilometra wydm kosztuje kilka milionów złotych. Poseł Konstanty Tomasz Oświęcimski zapowiedział interwencje w sejmowej komisji infrastruktury. W gminie Dziwnów w ciągu trzydziestu lat morze zabrało 60 - 70 metrów lądu.

Gmina Rewal wydała w ciągu roku około 3 milionów złotych na umocnienie brzegu. Tymczasem Urząd Morski w Szczecinie - na całym przez siebie zarządzanym odcinku w tym samym czasie sfinansował prace o wartości 5 milionów złotych. Radni z tej gminy uważają, że to skandal - ich zdaniem, te dwie sumy pokazują jak państwo dba o brzeg morski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.