Facebook Google+ Twitter

"Rody magnackie" na wystawie w Szczecinie

30 czerwca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie dyrektor Wioleta Anders dokonała uroczystego otwarcia wystawy "Rody magnackie". Barbara Igielska, kurator wystawy, zaprezentowała osoby i instytucje, które udostępniły zbiory, prezentowane na zamku. W Galerii Północnej zgromadzono eksponaty prezentujące życie najbogatszych i najbardziej znaczących w dziejach Polski rodów magnackich.

1 z 14 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, Wioleta Anders, dokonała uroczystego otwarcia wystawy "Rody magnackie"Fot. Magda Wieczorek
Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich, Wioleta Anders, dokonała uroczystego otwarcia wystawy "Rody magnackie"

Fot. Magda Wieczorek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Alicjo dziękuję za miłe słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle u Autorki i tutaj ciekawie interesującym przekazem 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najjaśniejsza Konfederacja Obojga Narodów [edytuj]

Na życzenie Katarzyny II 6 września 1792 w Brześciu nad Bugiem rozpoczęły się obrady generalności obu konfederacji – koronnej i litewskiej. 11 września dokonało się uroczyste połączenie obu konfederacji pod nazwą Najjaśniejszej Konfederacji Obojga Narodów. Akt ten pobłogosławił obecny na tej uroczystości pomocniczy biskup przemyski Michał Sierakowski. Papież Pius VI wystosował specjalne błogosławieństwo dla dzieła konfederacji targowickiej. Gorącymi zwolennikami konfederacji byli: prymas Michał Jerzy Poniatowski, biskup chełmski Wojciech Skarszewski, biskup żmudzki Jan Stefan Giedroyć, biskup poznański Antoni Onufry Okęcki, biskup łucki Adam Naruszewicz i biskup wileński Ignacy Jakub Massalski.

Rozpoczęła ona prace nad likwidacją skutków zmian ustrojowych, wprowadzonych przez konstytucję 3 maja. Derogowano wszystkie decyzje Sejmu czteroletniego odnoszące się do reformy wojska. Zerwano stosunki dyplomatyczne z Francją, wydalając jej posła Marie Louisa Descorches`a, odwołując też wszystkich przedstawicieli dyplomatycznych Rzeczypospolitej przy obcych dworach. Zdecydowano także o wysłaniu do Sankt Petersburga specjalnej delegacji hołdowniczej, która miała podziękować Katarzynie II za zbrojną interwencję i złożyć propozycję wieczystego przymierza pomiędzy Rosją i Polską. Władze targowickie, wsparte obecnością wojsk rosyjskich zmuszały wojsko i szlachtę polską do składania pod przymusem akcesów do konfederacji generalnej, zakazały też publicznego noszenia Orderu Virtuti Militari i używania symboli związanych z konstytucją 3 maja.

Zjazd brzeski zamknięto 27 września, postanawiając przenieść obrady generalności do Grodna.

Konfederacja targowicka zaprowadziła w Rzeczypospolitej rządy terroru, przy pomocy wojska rosyjskiego dokonując licznych grabieży i kontrybucji dóbr patriotów. Zrujnowany wojną kraj musiał dodatkowo znosić finansowe skutki pobytu 100 tysięcznej rosyjskiej armii okupacyjnej. Miarą upadku targowiczan było uroczyste poselstwo przywódców konfederackich 14 listopada 1792 do Katarzyny II, którzy podziękowali jej, że zechciała przywrócić wolność i ustrój republikański w Polsce. Nieskrywając swych wiernopoddańczych uczuć żywionych dla cesarzowej Rosji, Franciszek Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski, Szymon Kossakowski i Antoni Protazy Potocki wyrazili wówczas swą radość, że gdy despotyzm osiadł tron polski, na nieszczęśliwy naród wejrzał Bóg i Katarzyna.
Magduś! Nie gniewaj się na mnie za ten, nie wpis, lecz przepisanie z historycznych źródeł gotowego tekstu.
Ale zdjęcia przepiękne.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.07.2010 18:59

Nie mógł bym, tak świetnie przedstawionej galerii pominąć :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu przeczytałaś informacje o Helenie Sanguszkowej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piotr można było fotografować, rzadkość, ale się zdarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Galeria i jej opis przedstawiona z wrodzoną Autorce dbałością o przekaz tematu. Rzadko się spotyka placówki muzealne, by udostępniały prywatne zbiory obiektywom. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jan na wystawie można było zobaczyć prawdziwe cacka, ale nie można tu pokazać tu wszystkiego. W szkole uczymy wrażliwości na piękno, ale życie codzienne weryfikuje tę wrażliwość. Wszystkie eksponaty wypożyczono z 10 polskich muzeów. Wspaniałe bogactwa. Mnie najbardziej interesowały dokumenty.Znalazłam dokument z 1665 r, był to przywilej Jana Kazimierza dla Jana Sobieskiego na stanowisko Marszałka Wlk. Księstwa Litewskiego. Cacko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Galeria opracowana z kunsztem. Oglądając zapomina się "o Boskim świecie". Ile niezauważalnego na co dzień bogactwa kryją nasze narodowe muzea. Szkoda,że w szkołach dziś nie uczy się wrażliwości na otaczające nas piękno. Jakoś brzydota częściej zagłusza nasze umysły i serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, wiem o niej tylko, że ur. w 1836 roku , żyła do 1891r. Była córką Władysława Sanguszki i Izabeli z rodu Lubomirskich. Była najpiękniejszą kobietą z rodu Sanguszków. Ojciec Heleny sprzeciwił się jej małżeństwu z księciem Władysławem z rodu Czartoryskich. Chyba chodziło tu o jakieś polityczne względy. Helena nie była nigdy zamężna. Przez całe życie romansowała z mężem siostry, z nie byle kim tylko z samym księciem Adamem Sapiechą. To tyle co o niej wiem . Jeżeli chcesz czegoś więcej poszperam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.