Facebook Google+ Twitter

Rodzą po kielichu

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2010-03-26 07:56

W ciąży pije 17,7 proc. matek z województwa śląskiego. Najwięcej w Polsce! Te szokujące dane przynoszą ostatnie wyniki badań wykonanych na zlecenie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Badania przeprowadzono w połowie ubiegłego roku na 382 oddziałach, gdzie przebywały kobiety wraz z noworodkami. Przepytano w sumie około 3,3 tys. młodych matek. Ponad połowa z nich piła alkohol, gdy miały już pewność, że są w ciąży. Na dodatek pijące ciężarne dobrze wiedziały, jak szkodliwe jest picie. 80 proc. zdawało sobie sprawę z fatalnych skutków picia nawet małych ilości alkoholu.

- Wyniki te są tak niepokojące, że konieczne wydają się szczegółowe analizy dotyczące tylko województwa śląskiego - mówi prof. Ryszard Poręba, ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego w Tychach oraz prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - Niestety, okazuje się też, że dotychczasowe działania edukacyjne okazały się nieskuteczne - przekonuje specjalista.

Statystyki przerażają. Prawie 2 promile alkoholu to tragiczny rekord, jaki padł na oddziale położniczym w szpitalu w Dąbrowie Górniczej, gdzie swego czasu przyszedł na świat niemal śmiertelnie upojony wódką noworodek. Lekarze z Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu walczyli o życie chłopczyka, który urodził się w jednym z zabrzańskich szpitali. Miał 1,2 promila alkoholu we krwi - to tak jakby wypił... cztery piwa. Matka podczas porodu była kompletnie pijana.

Agata Pustułka
Czytaj więcej: http://katowice.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.