Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4245 miejsce

Rodzaje nart carvingowych – poradnik narciarza

Zbliża się sezon zimowy i narciarze wybierają sie w góry na zaśnieżone stoki. Nie każdy jednak wie, jakie narty powinien zabrać. Dlatego przedstawię grupy nart carvingowych, aby niektórym osobom ułatwić wybór sprzętu narciarskiego.

Fot.Adrian Skotarczyk-testy narciarskie Austria -Stubai 2005Pierwsza grupa jest rzadko spotykana. To "Life ski" (Soft carve; easy carve) - narty dla początkujących. Są miękkie, lekkie i niezbyt mocno taliowane. Potoczne określenie „półcarvingi” wymyślili „znawcy” sprzętu narciarskiego. Zapewniam wszystkich , iż nie istnieje nic takiego jak półcarving.

Drugą kategorią jest "Allround" - najbardziej popularna i najbardziej liczna kategoria. Obecnie w tej kategorii występują narty o skrajnie różnych właściwościach i przeznaczeniu. Od narty w stylu life ski do modeli zbliżonych parametrami do nart sportowych. Występują tu zarówno modele o właściwościach zbliżonych do nart slalomowych jak i gigantowych. Chcąc poszukać wspólnych cech wszystkich nart allround można powiedzieć, że przeznaczone są dla spokojnie jeżdżących narciarzy, ceniących sobie komfort i pewność prowadzenia. Terenem na jakim powinno się używać tego typu nart są utwardzone stoki. A grupa docelowa to zarówno narciarze początkujący jak i zaawansowani.

Następną kategorią jest "Allmountain" (cross carve; freeride 50/50) - narty dla tych, którzy chcą jeździć wszędzie czyli zarówno po utwardzonych stokach jak i poza trasami. Promień skrętu zawiera się pomiędzy 16 a 22 m, jest więc bardzo duży. To narty bardzo uniwersalne, ale przeznaczone wyłącznie dla bardzo dobrych narciarzy, żądnych mocnych wrażeń.
Freeride to narty przeznaczone do jazdy po dziewiczym puchu w najbardziej niedostępnych wysokogórskich rejonach. Charakteryzuje je potężna budowa i ogromne wymiary (przykładowo 124/92/166, promień skrętu 20 do 30 m długość około 190 cm). Taka budowa ułatwia nartom unoszenie się po delikatnym, lekkim puchu. Absolutnie nie należy ich stosować do jazdy po przygotowanych trasach. Grupa docelowa: tylko najlepsi i najodważniejsi narciarze eksperci oraz zawodowcy freeride.
Fot.Adrian Skotarczyk-testy narciarskie Austria -Hintertux 2006
Freestyle (slope style) - cała grupa nart do uprawiania narciarstwa dowolnego, czyli skoków, tricków na różnego rodzaju skoczniach, jazdy w snowparkach, jazdy po muldach i różnych innych nietypowych zastosowań. Ich charakterystyczną cechą jest tak zwany twin tip czyli wywinięcie w górę obu końców ułatwiające jazdę do tyłu. Grupa docelowa to niewątpliwie narciarze eksperci i zawodowcy freestyle. Warto powiedzieć, że jest to grupa nart coraz częściej spotykana na stokach.
Inną kategoria są Shorties (Snowblades) - bardzo krótkie narty o długości nie przekraczającej 1m idealne do nauki i zabawy na utwardzonym stoku.Prosze nie mylić tych nart z nartami dziecięcymi.

Skiercross (skicross) - to dość nowa grupa nart powstała po wprowadzeniu do kalendarza FIS konkurencji pod nazwą skiercross. Dyscyplina ta to nic innego jak wyścigi czterech zawodników na specjalnie przygotowanym torze (bandy, hopy, nierówności terenowe). Zasady są proste - kto pierwszy ten lepszy. Znajdujące się na rynku narty sygnowane przynależnością do tej grupy charakteryzują się bardzo dużą stabilnością i znakomitym zachowaniem przy dużych prędkościach. Długości od 160 do 180 cm, promienie od 15-19 m (te przeznaczone dla zawodników mają promień powyżej 21 m) Teren dla nich to utwardzone stoki a docelowa grupa: bardzo dobrzy narciarze, instruktorzy wielbiciele gigantowego skrętu i sporej szybkości, ceniący w nartach uniwersalność.

Adrian Skotarczyk-testy narciarskie Austria -Hintertux 2006Racecarve - młodsze rodzeństwo nart do slalomu giganta. Znakomite na bardzo twardym podłożu przy długim skręcie na dużej szybkości. Idealne do amatorskich zawodów gigantowych. Przeznaczone są dla narciarzy ekspertów o dużym zacięciu sportowym. Długości 160-180 cm, promień skrętu od 14 do 19 m.

Ostatnie dwie grupy przeznaczone są dla osób jeżdżących bardzo dobrze, czyli przede wszystkim dla zawodników i ekspertów. Są to Slalom gigant (GS), Slalom top (SL), Slalom performance, DH oraz grupa Race - do tej grupy należą podgrupy racecarve; SL; GS; DH.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mam klasyczne narty od wielu lat,długie na 2 metry i jeżdżę wszędzie gdzie tylko to jest możliwe niestraszny mi lód na stoku ani dziewicze śniegi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.12.2009 21:43

Jaka szkoda, że wrodzony brak poczucia równowagi pozbawia mnie uroków "białego szaleństwa" :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.