Facebook Google+ Twitter

Rodzic+dziecko+komputer = e-learning?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-22 14:27

W dobie postępu technologicznego, jak również coraz większej śmiałości w korzystaniu z innowacyjnych rozwiązań, internet zdaje się być dla dzieci doskonałym miejscem do nauki, w tym także nauki języków obcych. Czy tak jest naprawdę?

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez internetu. W obecnej chwili to właśnie on stał się dominującym medium, i to nie tylko dla dorosłych użytkowników. Z internetu korzystają coraz młodsze dzieci, dla których sieć stała się sposobem na zabawę, naukę i spędzanie wolnego czasu.

Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci w wieku 4 i mniej lat, stanowią aż 16 proc. użytkowników internetu. Starsze pociechy również zasiadają przed ekrany komputerów i aż 58 proc. z nich swój pierwszy kontakt z siecią miało między 5 a 9 rokiem życia. (źródło: Gemius SA, Gemius, „Dzieci on-line w oczach rodziców”, luty 2008).

W oparciu o te fakty, w sieci powstaje coraz więcej portali i miejsc, przeznaczonych dla najmłodszych użytkowników internetu. Przyjrzyjmy się bliżej tym, które swoje aplikacje oparły o ideę e-learningu.

W suchej teorii, e-learning jest to rodzaj nauczania, w którym stronę przekazującą wiedzę i egzaminującą stanowi komputer. „E-learning w praktyce łączy w sobie elementy zabawy i nauczania, przez co staje się dla dzieci atrakcyjną rozrywką. Serwisy edukacyjne opierające się na idei e-learningu dają możliwość nabywania nowych umiejętności czy zdobywania wiedzy. Dzięki równoczesnemu zaangażowaniu wielu zmysłów (podczas pracy z programem dzieci widzą, słyszą, mówią, klikają, wskazują) proces nauczania jest efektywniejszy i trwalszy, szczególnie jeśli dodatkowo wzbudza u dzieci pozytywne emocje" - mówi pedagog Aleksandra Kudlik.

Niewątpliwą zaletą tego rodzaju nauki jest jej niski koszt, oraz możliwość dostosowania godziny i czasu do korzystania z edukacyjnych programów. Jednak największą zaletą e-learningu jest możliwość interakcji rodzica ze swoją pociechą. Wciąż wielu rodziców zdaje się tej szansy nie dostrzegać, mimo iż powszechne opinie ekspertów są jednoznaczne.

Praca rodzica z dzieckiem wzmacnia i kształtuje ich wzajemne relacje. Dodatkowo, tego rodzaju nauka, początkowo razem z rodzicem, z czasem coraz bardziej samodzielna, stopniowo kształtuje u dzieci umiejętność samokształcenia, która jest niezwykle ważna w późniejszych etapach edukacji i dorosłym życiu. Należy jednak pamiętać, aby e-learning, nie zastąpił, lecz wspierał inne stosowane metody nauczania” - dodaje Kudlik.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.