Facebook Google+ Twitter

Rodzice są z nami! Pod takim hasłem rusza V edycja „Szkoły bez przemocy”

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-09 10:46

Piąta edycja programu "Szkoła bez przemocy" ukierunkowana będzie na rolę rodziców w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły. Zrealizowane w ramach IV edycji programu badania rodziców pokazały, że polscy rodzice są niepoprawnymi optymistami i że średnio, co czwarty rodzic nie utrzymuje żadnych kontaktów ze szkołą swojego dziecka.

 / Fot. logo akcjiZrealizowane w ramach IV edycji Programu badania rodziców pokazały, że polscy rodzice
są niepoprawnymi optymistami. Idealizują swoje dzieci oraz szkołę, do której chodzą. Rzadko dostrzegają wartkie dla szkoły problemy. Główną przyczyną niewiedzy rodziców jest przede wszystkim ich słabe zaangażowanie w życie szkoły. Średnio, co czwarty rodzic nie utrzymuje żadnych kontaktów ze szkołą swojego dziecka.

Winne jest temu z jednej strony silne zabsorbowanie rodziców w pracę zawodową, ale z drugiej także brak zwyczaju, wzorców angażowania się w życie szkoły poza obligatoryjne minimum. Problem leży także po stronie szkoły. Kadrze pedagogicznej często wyraźnie brakuje i kompetencji i narzędzi, pozwalających na włączanie rodziców w życie szkoły i aktywną z nimi współpracę.

W V edycji programu „Szkoła bez przemocy” chcielibyśmy podkreślić kluczową rolę rodzica
w prawidłowym funkcjonowaniu szkoły, podjąć próbę zmiany podejścia rodziców i włączenia ich
w aktywne życie szkoły. Pozytywnie zakładamy, że współdziałanie szkoły i rodziców oraz ich wspólny namysł przyczyni się m.in. do lepszej diagnozy zagrożeń dla najmłodszych.

Przesłaniem programu w roku szkolnym 2010/11 jest punkt Kodeksu SbP „Rodzice są z nami”.

Poniżej prezentujemy działania zaplanowane na rok szkolny 2010/201:

Zgłaszanie szkół

Do szkół, podobnie jak w ubiegłych edycjach drogą mailową została wysłana informacja i zaproszenie do udziału w V edycji programu „Szkoła bez przemocy”. W tym roku szkoły zostaną poinformowane o idei kolejnej edycji i działaniach, jakie są planowane w roku szkolnym 2010/2011 oraz o portalu dla rodziców – jego podstawowych funkcjonalnościach, sposobie rejestracji, itp.

W tym roku szkoły, które zgłoszą chęć uczestnictwa w Programie będą musiały zobowiązać się
do przynajmniej trzech z poniższych działań: zainicjowania przedsięwzięcia z wolontaryjnym zaangażowaniem rodziców (zajęcia pozalekcyjne),zorganizowania spotkania nt. profilaktyki agresji z rodzicami,wprowadzenia programu integracji nowych uczniów i rodziców, przeprowadzenia zajęć profilaktycznych (przemocy, uzależnienia) dla co najmniej 1/3 uczniów, zorganizowania warsztatów dla wszystkich pracowników szkoły nt. profilaktyki agresji, zorganizowania Dnia Szkoły bez Przemocy.

Szkoły nadeślą do Biura Programu podpisaną przez dyrektora, przedstawiciela organu prowadzącego oraz przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców zgodę na przyjęcie i przestrzeganie kodeksu „Szkoły bez przemocy”. Ostateczny termin rejestracji internetowej mija 21 listopada 2010.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.