Facebook Google+ Twitter

Rodzicu, pamiętaj o uldze prorodzinnej

Jak co roku, musimy rozliczyć się z podatku dochodowego od osób fizycznych. To obowiązkowe świadczenie na rzecz Państwa, zależne jest od dochodów i wykorzystanych odliczeń. Jednym z nich jest, tzw. ulga prorodzinna.

Dzięki uldze prorodzinnej możemy odliczyć od podatku określoną kwotę w zależności od ilości wychowywanych dzieci. Musimy wziąć pod uwagę również ilość miesięcy, przez które sprawowaliśmy opiekę nad dzieckiem.

Kto może skorzystać z ulgi?

Podatek może odliczyć każdy z rodziców, z tym że maksymalna kwota na jedno dziecko wynosi 1.112,04 zł / Fot. cesarastudillo/ licencja Creative Commons/ http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=2571004Ulgę na dziecko może wykorzystać każdy podatnik, który w danym roku podatkowym w stosunku do małoletniego wykonywał władzę rodzicielską. Z ulgi może skorzystać również rodzic zastępczy i opiekun prawny zamieszkujący z dzieckiem. Jednak musi on (poza zamieszkaniem z dzieckiem) posiadać stosowne orzeczenie sądu rodzinnego.
Podatek może odliczyć każdy z rodziców, z tym że maksymalna kwota na jedno dziecko wynosi 1112,04 zł. Oznacza to, że rodzice rozliczający się osobno muszą podzielić między siebie miesiące, za które przysługiwała ulga w danym roku. Natomiast w przypadku rodziców, będących (zgodnie z orzeczeniem sądu) po rozwodzie lub w separacji, odliczenie przysługuje temu, z którym dziecko zamieszkuje.

Polacy coraz chętniej składają PIT przez internet

Ile można odliczyć?

Kwota, jaką możemy odliczyć to 92,67 zł za każdy miesiąc. Dotyczy to każdego dziecka w rodzinie. Tak więc maksymalna kwota odliczenia - przykładowo na dwójkę pociech - to 2224,08 zł. Oczywiście dotyczy ona dzieci, nad którymi podatnik sprawował opiekę przez cały rok.
Inaczej będzie w przypadku sprawowania opieki tylko przez parę miesięcy. Jeżeli więc dziecko urodziło się w 2010 roku, wysokość ulgi liczymy od miesiąca w którym przyszło ono na świat. Rodzicom, którym dziecko urodziło się przykładowo we wrześniu, ulga przysługuje tylko za 4 miesiące. Podobnie jest w przypadku rodzin zastępczych i opiekunów prawnych - z ulgi podatkowej mogą skorzystać tylko za te miesiące, podczas których dziecko z nimi zamieszkiwało.

Jak odliczyć?

Ostatni dzień na złożenie deklaracji w tym roku przypada w poniedziałek 2 maja / Fot. User:Mattes/ licencja Creative Commons/ http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mantelb%C3%B6gen.JPGUlga z tytułu wychowania dzieci przysługuje za miesiące, w których dziecko było wychowywane. Na jedno dziecko przysługuje 92,67 co daje nam kwotę 1112,04 zł na cały rok. Taką kwotę może odliczyć jeden z rodziców samodzielnie, lub każdy osobno, z tym że łączna kwota odliczenia nie może przekroczyć 1112,04 zł. Zeznania podatkowego nie może złożyć zakład pracy. Ulga będzie uwzględniona, jeżeli rodzic lub opiekun prawny samodzielnie złoży deklarację. Podatnik wypełniający PIT-37 lub PIT-36, wypełnia również załącznik PIT-0. W zeznaniu podaje liczbę dzieci, ich numery PESEL (lub datę urodzenia) oraz łączną kwotę odliczenia. Nie ma konieczności dołączania dodatkowych dokumentów, jednak organ kontrolujący ma prawo do (w ramach czynności sprawdzających) przedłożenia określonych dokumentów niezbędnych do ustalenia prawa do odliczenia. W szczególności może to być odpis aktu urodzenia dziecka, zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, lub odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą.

Na rozliczenie PIT-a za 2010 rok pozostało coraz mniej czasu. Ostatni dzień terminowego złożenia deklaracji w tym roku przypada w poniedziałek 2 maja. Jednak unikniemy kolejek, jeżeli już teraz wypełnimy i podpisaną deklarację złożymy w swoim urzędzie skarbowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

:)
Tak tutaj cicho, jakby wszyscy rozliczyli już podatki ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.