Facebook Google+ Twitter

Rodzicu, zobacz jak zdobyć dofinansowanie do podręczników szkolnych

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej mogą ubiegać się o dopłatę do tzw. wyprawki szkolnej. Są jedynie dwa warunki: dochód netto na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 351 zł, a wniosek trzeba złożyć do 10 września.

 / Fot. JeHoMi/Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0.O dofinansowanie mogą się starać rodzice dzieci z klas I -III szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum. Jednak zwrot pieniędzy przysługuje dopiero po uprzednim kupieniu podręczników, przedstawieniu dowodu zakupu. Może to być faktura VAT, rachunek, paragon lub inne oświadczenie. W przypadku dzieci z podstawówki zwracana kwota wynosi 180 zł, a gimnazjalistów -325 zł.

W szczególnych sytuacjach (bezdomność, bezrobocie, zdarzenia losowe) o pomoc mogą się starać rodziny, w których dochód przekracza wyznaczony próg 351 zł netto na osobę.

Katarzyna Pieńkowska ze stołecznego ratusza wyznała w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że w nowym roku szkolnym z dofinansowania skorzysta około 8,5 tysiąca uczniów warszawskich szkół.

Również rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci z klas IV -VI moga się starać o refundację.

Wojewoda warszawski przeznaczył na ten cel 700 tysięcy zł. Wnioski należy składać do 10 września w sekretariatach placówek szkolnych lub upoważnionych instytucji. Dokładniejsze informacje można znależć na stronie internetowej miasta.

Źródło: rzeczpospolita.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Anna
  • Anna
  • 12.08.2012 19:08

Ja jestem po rozwodzie i piszecie że oboje rodziców jest obowiązkiem troszczenie się o kupno podręczników i wyposażyć dzieci do szkoły.W mojej sytuacji jest inaczej,tylko ja troszcze się o wyposażenie dzieci do szkoły i jest mi bardzo ciężko jestem samotną matką.Ojciec dzieci ma to wszystko gdzieś on się troszczy tylko o samego siebie i żeby tylko on miał a nie ukrywam pije i to bardzo duże pieniądze przepija a dzieciom nie kupi nic.Same podręczniki do IV kl.szkoły podstawowej kosztują prawie 500 zł bo to jest nowy program nauczania a ja pobieram tylko zasiłki rodzinne 530 zł i alimenty po 100 zł na dziecko to jest 3oo zł bo 3 dzieci się uczy.Jedno w szkole podstawowej jedno w gimnazjum i jedno w technikum.Prosze o pomoc w tej sprawie co ja mam robić jak ojciec wogule nie troszczy się o dzieci.Podaje meila ania47@interia.eu

Komentarz został ukrytyrozwiń
gośka
  • gośka
  • 22.08.2011 08:21

ja mam szescioro dzieci i wszystkie idą w tym roku do szkoły. Skąd ja mam wziąść na książki jeśli obydwoje z mężem i przekraczamy tą kwote 351 zł. o takich jak my to już nie myślicie , chociaż nakłaniaci młode mamy do rodzenia dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie bardzo wiem co jest dla Pani niezrozumiałe?
Chyba tylko to dlaczego państwo, bez podstaw prawnych, obciąża rodziców kosztami podręczników, zeszytów i przyborów szkolnych, bo dla mnie to też jest niezrozumiałe.
Jeśli podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są niezbędne szkole dla realizacji jej konstytucyjnej i ustawowej roli to niech sobie szkoła je kupi bo do obowiązkiem obywatela jest płacenie podatków i nigdzie nie ma podstaw prawnych do świadczenia jakiejkolwiek daniny w formie rzeczowej.
P.S.
Pan minister Radosław Sikorski zapowiedział monitorowanie internetu pod kątem wpisów z groźbami strzelania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bs
  • bs
  • 28.07.2011 21:00

Ja chyba śnię!
Proszę, niech ktoś się jeszcze wypowie w temacie, bo zacznę strzelać.
Nie chcę być antypatyczna.
Sorry, ale takie myślenie jest dla mnie niezrozumiałe (mówiąc delikatnie).
bs

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to, kto ma kupić podręczniki i przybory szkolne?
To proste jak drut kolczasty:
- ten na kogo Konstytucja i Ustawy nakładają obowiązek prowadzenia szkolnictwa publicznego:
p a ń s t w o, g m i n a, s z k o ł a, ale nie uczeń do 18 roku życia czy jego rodzice.

Komentarz został ukrytyrozwiń
bs
  • bs
  • 28.07.2011 19:07

I jeszcze pytanie:
Kto ma kupić dzieciom podręczniki, zeszyty i przybory do pisania?
Nie rozumiem!
bs

Komentarz został ukrytyrozwiń
bs
  • bs
  • 28.07.2011 19:02

cyt.: "Nigdzie nie ma przepisu, że rodzice mają kupować podręczniki, zeszyty czy przybory do pisania.
Nigdzie także nie ma przepisu nakładającego na rodziców obowiązek uczestniczenia w procesie kształcenia poprzez odrabianie z dziećmi zadań domowych lub choćby pilnowania lub sprawdzania czy zostały one odrobione."

Przeczytałam ten komentarz kilka razy i nie mogę uwierzyć!
Może najlepiej pozbyć się "problemu"...KODEKS RODZINNY I OPIEKUŃCZY

31 marca 2011

(ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. (Dz. U. Nr 9, poz. 59), obowiązuje od dnia 1 stycznia 1965 r.)

Art. 87

Rodzice i dzieci obowiązani są wspierać się wzajemnie.

Art. 92

Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską.

Art. 95

§ 1. Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz wychowania dziecka.

§ 3. Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny.

Art. 96

Rodzice wychowują dziecko pozostające pod ich władzą rodzicielską i kierują nim.

Obowiązani są troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je należycie do pracy dla dobra społeczeństwa odpowiednio do jego uzdolnień.


I bez dalszych komentarzy.
bs

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie: Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, a nie Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.
Przepraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej
Art. 70.
1. Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa.
2. Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. Ustawa może dopuścić świadczenie niektórych usług edukacyjnych przez publiczne szkoły wyższe za odpłatnością.
3. Rodzice mają wolność wyboru dla swoich dzieci szkół innych niż publiczne. Obywatele i instytucje mają prawo zakładania szkół podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych oraz zakładów wychowawczych. Warunki zakładania i działalności szkół niepublicznych oraz udziału władz publicznych w ich finansowaniu, a także zasady nadzoru pedagogicznego nad szkołami i zakładami wychowawczymi, określa ustawa.
4. Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa.
5. Zapewnia się autonomię szkół wyższych na zasadach określonych w ustawie.

Jedynym obowiązkiem rodziców, wynikającym z Konstytucji i Ustaw, jest posłanie dzieci do szkoły, to znaczy dopilnowanie, aby ich dziecko przekroczyło próg szkoły w określonym czasie i miejscu.
Cała reszta należy do instytucji zwanej umownie szkołą.
Według Konstytucji i Ustaw nauka jest obowiązkowa dla dzieci do 18 roku życia i powinna być realizowana w szkole oraz przez szkołę.
Nigdzie nie ma przepisu, że rodzice mają kupować podręczniki, zeszyty czy przybory do pisania.
Nigdzie także nie ma przepisu nakładającego na rodziców obowiązek uczestniczenia w procesie kształcenia poprzez odrabianie z dziećmi zadań domowych lub choćby pilnowania lub sprawdzania czy zostały one odrobione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.