Facebook Google+ Twitter

Rodzimowiercy domagają się od Watykanu zwrotu przedmiotów kultu

Z inicjatywy rodzimowierczych związków wyznaniowych skierowany został wniosek do Stolicy Apostolskiej o odszukanie i zwrot znajdujących się w skarbcach watykańskich przedmiotów kultowych zagrabionych w czasie chrystianizacji Słowian.

Uwaga! Poruszona w materiale zasadnicza kwestia złożenia wniosku i pozwu zbiorowego jest nieprawdziwa, opublikowana z okazji 1 kwietnia.

Replika "Światowida ze Zbrucza" w Krakowie, obok Wawelu. / Fot. Kamill2001, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Replika_Swiatowida_ze_Zbrucza.jpgZ inicjatywy trzech czynnie działających, zarejestrowanych w MSWiA, rodzimowierczych związków wyznaniowych: Rodzimego Kościoła Polskiego, ZW Rodzimej Wiary i ZZW Słowiańskiej Wiary (przy poparciu kilku innych nieformalnych grup odwołujących się do tego systemu wyznaniowego, a także w porozumieniu ze związkami tego rodzaju w innych krajach), z początkiem 2011 roku skierowany został oficjalny wniosek do Stolicy Apostolskiej w Watykanie o zwrot znajdujących się ewentualnie w jej posiadaniu przedmiotów kultowych zagrabionych w procesie chrystianizacji Słowian.

Chodzi tu głownie o posągi przedstawiające etniczne pogańskie bóstwa, z których szczególnie te - bogato zdobione srebrem i złotem, bursztynem oraz kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi - zgodnie z zapisami kronikarskimi przesyłane były ówczesnemu papieżowi jako "dowód postępującej chrystianizacji" (w Polsce za jej początek przyjmuje się umownie 966 rok). Przypuszczalnie dzięki tej właśnie praktyce, paradoksalnie ocalony został znajdujący się obecnie w Krakowie posąg "Światowida ze Zbrucza". Odnaleziony przypadkowo w 1848 roku w rzece Zbrucz trafił do niej zapewne w wyniku zatopienia barki go przewożącej (jako, że transport drogą rzeczną był w średniowieczu najczęściej do tego stosowanym).

Podobną wartość historyczną przedstawiają takie przedmioty kultowe mogące zalegać w skarbcach Watykańskich jak np. osławiona, obita złotymi blachami, wielkich rozmiarów tarcza Jarowita ze świątyni w Wołogoszczy, czy skarby ze świątyni w Arkonie splądrowanej na przełomie 1067 - 1068 roku, w której zgodnie z relacją Saxo Grammaticusa znajdował się posąg i skarbiec Świętowita. Złożony wniosek postuluje o oficjalne zweryfikowanie czy w posiadaniu władz Stolicy Apostolskiej znajdują się tego rodzaju przedmioty kultowe, a w przypadku ewentualnego ich zidentyfikowania, o przekazanie tych bezcennych zabytków historycznych, stanowiących niewątpliwie (m.in. polskie) dziedzictwo narodowe, władzom krajów (a docelowo muzeom), z których terenów przedmioty te (wówczas lub obecnie) pochodzą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Blizborz
 • Blizborz
 • 16.06.2012 18:04

Kiedy Słowianie się zjednoczą, kiedy osiągną potęgę - nie będziemy o nic prosić, o nic pytać. Wkroczymy do Watykanu czołgami, samolotami, zmieciemy w proch stolicę ciemności. SŁAWA BOGOM !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żart zaprawdę wyborny!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak :) Przyznaję się... Zdekonspirowaliście nasz żart... :D który mam nadzieje nikogo nie uraził, a nawet spodobał się wszystkim przez to, że zawierał w sobie jednak wiele ciekawych i prawdziwych informacji. Żadnego wniosku ani pozwu, o którym mowa w artykule nie było, co jednak nie znaczy że pozostałe kwestie ilustrujące żart są wyssane z palca. Mam nadzieję że bawiliście się w tym dniu równie dobrze jak ja, a może nawet niektóre żarty zmusiły was do szerszej refleksji i zastanowienia. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
aalaaskaa
 • aalaaskaa
 • 01.04.2011 23:14

Dobry żart, ale...
...dlaczego żart?

Zróbmy to naprawdę!

Komentarz został ukrytyrozwiń
wilk
 • wilk
 • 01.04.2011 18:22

1 kwietnia;p prima aprilis

Komentarz został ukrytyrozwiń
?
 • ?
 • 01.04.2011 16:14

Katolizacja nie różni się od germanizacji, czy rusyfikacji. "Różni się,nazistów i komunistów obalono a trzeciemu okupantowi stawia się pomniki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Siemowit
 • Siemowit
 • 01.04.2011 15:16

To nie o o antysemityzm. Chodzi o to, że chrześcijaństwo to żydowska - SEMICKA wiara, a nie EUROPEJSKA. Chrześcijaństwo nie ma ŻADNYCH korzeni w kulturze Europy. Europa była pogańska, póki watykańczycy PRZEMOCĄ, GWAŁTEM nie zmusili pogan do "nawrócenia". Katolizacja nie różni się od germanizacji, czy rusyfikacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Slepnir
 • Slepnir
 • 01.04.2011 15:03

Radę Ci dam Loddfafnirze, posłuchaj mej rady,
Zysk dla Ciebie z tej rady,
Dobro z niej wynika:
Gdy widzisz zło, złem je nazywaj,
nie wchodź w przyjaźnie z wrogami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
yxnI
 • yxnI
 • 01.04.2011 12:32

"Radę Ci dam Loddfafnirze, posłuchaj mej rady,
Zysk dla Ciebie z tej rady,
Dobro z niej wynika:
Ze złym człowiekiem, nie wchodź w rozmowę,
gdyż w drogę do góry pójść możesz,
gdy w jego ręku podczas rozmowy miecza w porę nie ujrzysz.
Gdy widzisz zło, złem je nazywaj,
nie wchodź w przyjaźnie z wrogami. "

Komentarz został ukrytyrozwiń
osoba przeszkadzająca Żydom
 • osoba przeszkadzająca Żydom
 • 01.04.2011 10:42

"Polak katolik" to nikt inny a "Żyd duchowy",no niestety.Żydowska religia,żydowskie bożki,żydowskie obyczaje-kim jest wyznawca tego wszystkiego jeśli nie Żydem?W dodatku Żydem który świętuje pogańskie święta w żydowskiej otoczce,z żydowską symboliką,to jest skandal i świętokradztwo.Holokaust Słowian to sprawka żydowskiego kościoła.Ta instytucja jest odpowiedzialna za zbrodnie przeciwko ludzkości i powinna być rozliczona ze wszystkiego jak najszybciej.W pierwszej kolejności powinni zwrócić miejsca kultu Polakom i płacić nam za wydzierżawioną(obecnie zawłaszczoną) ziemię,pod budowę swoich żydowskich kościołów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.