Facebook Google+ Twitter

Rodzina Bereźnickich w ostrowieckiej Galerii BWA

W kwietniu br. w galerii ostrowieckiego Biura Wystaw Artystycznych przedstawiono rzeźby mistrza (Antoniego Janusza Pastwy) i ucznia (Tomasza Górnickiego). 6 lipca 2012 roku kolejna para artystów, a dokładniej mówiąc: artystek wystawiła swe prace w BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Od lewej: Kiejstut Bereźnicki, Olga Bereźnicka - Korczewska, Jolanta Chwałek, Natalia Babicz - Bereźnicka. / Fot. Krzysztof KrzakTym razem wspólnie wystawiają: Olga Bereźnicka - Korczewska i Natalia Babicz - Bereźnicka. Obie panie łączą więzi rodzinne, są odpowiednio: córką z pierwszego małżeństwa i drugą żoną (i byłą studentką Kiejstuta Bereźnickiego, profesora gdańskiej ASP). Ten wybitny malarz i rysownik miał też swoją wystawę w ostrowieckim BWA dwa lata temu, jednak wernisaż odbył się wtedy bez jego udziału. Tym razem nie mógł odmówić swoim kobietom, z których obie ukończyły wydziały malarstwa, choć na innych uczelniach.

Pani Olga ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu 
w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i rysunek. Interesuje ją także tkanina, w dużo mniejszym jednak stopniu niż panią Natalię, która po obronieniu dyplomu z malarstwa w klasie prof. Jacka Żuławskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku zrobiła specjalizację z tkaninyTkaniny Natalii Babicz - Bereźnickiej. / Fot. Krzysztof Krzak artystycznej u prof. Józefy Wnukowej.

Artystka tworzy gobeliny z wełny, sizalu, jedwabiu sztucznego i innych materiałów. Traktuje gobelin jak obraz, a kolor odgrywa rolę waloru malarskiego. Często faktura materialna sugeruje tematykę, ale zdarza się i tak, że tkaniny artystki są przejawem jej napięcia wewnętrznego, ekspresji i wyobraźni. Źródłem inspiracji artystycznej w przypadku Natalii Babicz - Bereźnickiej, jest sama natura. Artystka nie przedstawia jej jednak w sposób realistyczny, lecz zgoła abstrakcyjny, jako wizualizację jej odczuć, stanów wewnętrznych, wrażeń. "Toskania", cykle "Gulistan", "Afryka", "Misterium", "Ogród oceanu" to niektóre tytuły tkanin Babicz - Bereźnickiej, utrzymanych w stonowanych, spokojnych barwach, z rzadka jedynie uderzających czerwienią lub purpurą.

- To moje impresje z podróży - mówiła artystka podczas wernisażu. - Ale nie podróże geograficzne, tylko wyprawy do swojego wnętrza, do pokładów wrażeń, które we mnie zostały. Jej prace można było zobaczyć w wielu galeriach w Polsce oraz za granicą, m.in. we Francji, Niemczech czy Anglii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.