Facebook Google+ Twitter

Rodzinna tragedia w "Zastygłym życiu" Karin Wahlberg

Malin Larsson zostaje okrutnie potraktowana przez los. Będąc małą dziewczynką, jest świadkiem śmierci swojej matki, później ojca. A kiedy, wydawać by się mogło, wychodzi na prostą i odnajduje się w świecie, ktoś postanawia pozbawić ją życia.

Akcja książki rozpoczyna się 3 listopada, w szwedzki dzień Wszystkich Świętych. Malin, która jest spokojną, cichą, nieokazującą emocji dziewczyną, postanawia pospacerować ze swoim niedawno poznanym chłopakiem, Alfem Brinkiem, po cmentarzu, w celu zapalenia kilku świeczek na zapomnianych grobach. W tym momencie, Larsson przez myśl nie przechodzi, że tak niewiele życia jej pozostało. Kilka dni później, jej zwłoki zostają znalezione w małej zatoczce. O dziwo, nikt nie zgłasza jej zaginięcia... ani Alf, ani jej brat oraz siostra, z którymi utrzymuje kontakt telefoniczny, ani nawet koleżanki ze szkoły pielęgniarskiej.

Sprawę zagadkowej śmierci dziewczyny, zajmuje się komisarz Claes Claesson wraz z kolegami z pracy.

Wahlberg użyła konstrukcji, która niestety nieco zaniża wartość książki. Zbyt liczne i obszerne opisy sytuacji oraz przedmiotów, nic nie wnoszą, a jedynie odrywają od rzeczywistej fabuły (np. szczegółowy opis składu śniadania jednej z bohaterek, podczas gdy koleżanki Malin ze szkoły dowiadują się o jej śmierci). Według mnie, kryminał powinien trzymać nas w ciągłym napięciu, a tutaj tego nie doświadczamy.

Cenię Karin Wahlberg za to, że w "Zastygłym życiu" potrafiła ukazać pewne problemy społeczne. Nie tylko napisać "jakiś tam" kryminał, bez żadnego przesłania, który będzie się przyjemnie czytać, ale który nie zmusi nas do wysnucia żadnych wniosków. Porusza m.in. takie tematy jak nieodparta potrzeba "posiadania" kogoś na własność, oddziaływanie trudnego dzieciństwa na psychikę dorosłego człowieka, a nawet temat tabu, jakim jest kazirodztwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.