Facebook Google+ Twitter

Rodzinna wycieczka do Czarnobyla?

Ukraińskie ministerstwo energetyki planuje do 2011 roku zorganizować stałe szlaki turystyczne w Czarnobylu, miejscu największej katastrofy nuklearnej w historii.

 / Fot. Piotr Andryszczak, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, commons.wikimedia.orgZgodnie z zapowiedzią szefa ukraińskiego resortu energetyki Wiktora Baługina, cytowanego przez agencję informacyjną UNIAN, do 2011 roku planowane jest otwarcie stałych tras turystycznych w rejonie Czarnobyla.

Bałoga powiedział dziś, że ministerstwo prowadziło wytężone prace, których rezultaty zostaną przedstawione do końca tego roku, tak by wycieczki do miejsca największej katastrofy nuklearnej w historii, uważane dotąd za formę turystyki ekstremalnej, możliwe były już w styczniu 2011 roku.

Wybuch w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku doprowadził do promieniotwórczego skażenia obszaru o powierzchni ok. 140 tys. km kwadratowych, a chmura radioaktywna wyemitowana z uszkodzonego reaktora rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia z okolicznych terenów ewakuowano ponad 350 000 osób. Do dziś trudno jest określić dokładną liczbę ofiar śmiertelnych katastrofy. Incydent czarnobylski został zakwalifikowany, jako jedyny w historii, do siódmego i najwyższego zarazem stopnia w skali INES (Międzynarodowa Skala Zdarzeń Jądrowych).

Po tragicznych wydarzeniach z 1986 roku, wokół Czarnobyla utworzono zamkniętą strefę buforową mierzącą 2,5 tysiąca km kwadratowych i wysiedlono z niej wszystkich mieszkańców. W promieniu 10 km od elektrowni utworzono strefę "szczególnego zagrożenia", a w promieniu 30 km strefę "o najwyższym stopniu skażenia". Strefa buforowa oficjalnie do dziś jest zamknięta i Obowiązuje w niej bezwzględny zakaz przebywania, który nie jest jednak respektowany. W okolicznych wsiach spotkać można mieszkańców, natomiast turyści mogą bez przeszkód, choć nielegalnie, poruszać się po zakazanych terenach wokół elektrowni oraz w opustoszałym mieście Prypeć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

ja już tam byłam. Ale wolałabym, żeby nie jeździło tam więcej osób, miasto już i tak jest splądrowane.. lepiej, gdy jest dostępne dla nielicznych zapaleńców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Eugeniuszu,

Tematem interesuję się od 14 lat. Przez ten czas przeczytałem większość tytułów wydanych w Polsce, mam też parę tytułów zagranicznych. Ostatnio nawet rozmawiałem z profesorem z IEA w Świerku.

Jeśli ktoś jest świadomy to nic mu nie będzie. Zamknięte Strefa Czarnobylska to ogromny rezerwat przyrody, w którym odradza się życie, a wszystko przez brak człowieka.

Dlatego POLECAM by to zobaczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ktoś wystawia mi minusy za mój komentarz, dlaczego?

Są jacyś fanatycy czerwonych łap. Bardzo często zupełnie niadekwatne z treścią komentarzy.
Dodam panu plusy zielonych łapek :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie. Pewnie te minusy za jedno słowo - "polecam". Proponuję poszukać w internecie materiałów o katastrofie, jej przebiegu i konsekwencjach. O wpływie promieniowania jonizującego różnych pierwiastków promieniotwórczych na organizmy żywe. Nie polecam tej wyprawy a napewno dla nieświadomych jej konsekwencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ktoś wystawia mi minusy za mój komentarz, dlaczego?

Niestety turystyka to turystyka. Kiedyś strefa była zamknięta, dziś oprócz rezerwatu przyrody i miejscu badań naukowców jest źródłem pieniędzy dla pewnej grupy. Natomiast z drugiej strony bardzo potrzeba jej pieniędzy na renowację i budowę nowego sarkofagu. Z tym gorzej.

Ekstremalna turystyka przyciąga i może łata ukraiński budżet.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiecie Państwo co mówicie. Proponuję zaczerpnąć trochę wiedzy o promieniowaniu jonizującym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem w Czarnobylu i polecam. Pewnie za 5 lat pod elektrownią amerykanie postawią KFC i McDonalda.

A w pamiątce ziemię ze strefy.

Tak to jest :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu można zobaczyć zdjęcia http://pouln.digart.pl/digarty/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prosimy o informację, kiedy juz będzie mozna "załapać" się na turytyczne szlaki Czarnobyla :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to bym pojechał:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.