Facebook Google+ Twitter

Rodzinna zagadka i jej szczęśliwe rozwiązanie po 93 latach

Oto historia dwóch Polaków, braci Józefa i Jana Duraków z Krotoszyna. Rozdzieliła ich I wojna światowa i śmierć starszego z nich w lazarecie wojskowym we Frankfurcie nad Odrą.

Dzięki wysiłkowi kilku pasjonatów historii udało się dotrzeć do fascynujących informacji.

Polacy we Frankfurcie nad Odrą do 1945 roku
Polacy we Frankfurcie nad Odrą byli obecni od dawna. Podróżowali, handlowali, wreszcie zdobywali wiedzę na miejscowej Alma Mater Viadrina. Wystarczy tu wspomnieć nazwiska, tj.: Alojzy Prosper Biernacki (1778-1854), Teodor Konstanty Orzechowski (?-1730), czy Atanazy Raczyński (1788-1874). Z opracowania Joachima Winklera pt. "Die Entwicklung der Frankfurter Sozialdemokratie in der Zeit von 1870 bis 1890" (Rozwój frankfurckiej socjaldemokracji w okresie 1870-1890) można wyczytać, że jeden z polskich studentów znalazł się w gronie aresztowanych w 1880 r. w związku z zadenuncjowaną, tajną drukarnią nielegalnego pisma "Der Kampf". Drukarnię tę prowadził Emil August Albert Werner (ur. 27 czerwca 1846 r. we Frankfurcie nad Odrą), który według akt frankfurckiej policji w latach 1861-1863 wspierał antyrosyjskie wystąpienia Polaków w latach 1861-1863 i przez to na wiele lat został zesłany na Sybir.

Choć to akurat żaden powód do chluby, to polskie korzenie miał nazistowski nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą w latach 1943-1945 Victor von Podbielski (1892-1945). W latach 1942-1947 posługę kapłańską we Frankfurcie nad Odrą sprawował urodzony w Bydgoszczy ks. Maximilian Loboda (1909-1980), w polskiej literaturze znany jako Manfred Łoboda - ten, który odprawiał pierwsze polskie Msze Święte w Słubicach, w nieistniejącym już domu przy ul. Mickiewicza.

Przełomem dla obecności Polaków we Frankfurcie był okres transformacji ustrojowej w Europie Środkowej, reaktywowanie Uniwersytetu Viadrina (1991 r.) oraz wstąpienie Polski do UE (2004 r.). Zniknęło mnóstwo barier, które dotąd ograniczały dobrowolne i swobodne osiedlanie się tu osób narodowości polskiej. W międzyczasie swoją doczesną "przystań" w tym mieście znaleźli m.in. prezes Związku Sybiraków w Słubicach Ryszard Kowaluk, dyrektor administracyjny Collegium Polonicum Krzysztof Wojciechowski, czy kierownik Katedry Ochrony Europejskiego Dziedzictwa Kultury na Uniwersytecie Viadrina prof. Przemysław Zalewski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Marek W.
  • Marek W.
  • 26.12.2011 10:56

Świadomość swoich rodzinnych korzeni, skąd się pochodzi, jest niezwykle ważna, dlatego każda tego typu inicjatywa, zwłaszcza bezinteresowna, zasługuje na nasze uznanie i na nasz wspólny szacunek.
Tadeuszu, badając i dokumentując przeszłość możemy wywalczyć większy szacunek przyszłych pokoleń także dla samych siebie, bo i my za jakiś czas staniemy się przeszłością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stoigniew
  • Stoigniew
  • 25.12.2011 22:55

Frankfurt nad Odrą to jest SZTUCZNA NAZWA polskich Słubic nadana po zajęciu przez Brandenburgię Ziemi Lubuskiej należącej do Korony Polskiej ,której stolicą był Lubusz(Lebus)!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stoigniew
  • Stoigniew
  • 25.12.2011 22:55

Frankfurt nad Odrą to jest SZTUCZNA NAZWA polskich Słubic nadana po zajęciu przez Brandenburgię Ziemi Lubuskiej należącej do Korony Polskiej ,której stolicą był Lubusz(Lebus)!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Różna hobby ludzie mają. Wolę interesować się teraźniejszością, niż przeszłością. Zainteresowanie teraźniejszością może przyczynić się do działania na rzecz żyjących i potrzebujących. Może przyczynić się także do tego, abyśmy nie ginęli - bezimiennie - w różnych stronach świata i w obronie interesów grup, czy też interesów innych narodów. Jednak, jak wspomniałem każdy może iść swoją drogą, byleby stosował się do "przepisów ruchu drogowego".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.