Facebook Google+ Twitter

Rodzinne sekrety - "Ruchele wychodzi za mąż" w Teatrze Żydowskim

Sztuka jednej z najgłośniejszych współczesnych pisarek izraelskich, Savyon Liebrecht, to historia o ludzkiej pamięci i przebaczeniu.

Małgorzata Trybalska (Lea), Joanna Rzączyńska (Ruchele), Stanisław Budny (Szlojme) / Fot. Marta Kuśmierz, Teatr Żydowski"Ruchele wychodzi za mąż" w reżyserii Jacka Papisa jest próbą zmierzenia się z niechlubną przeszłością. Tytułowa Ruchele (Joanna Rzączyńska) kilka lat temu wyjechała z Izraela, by w Ameryce rozpocząć nowe życie. Tam poznała mężczyznę swojego życia - Arela (Marcin Błaszak), za którego chce wyjść za mąż. Postanawia przyjechać do rodzinnego domu, by podzielić się z ojcem i siostrą swoim szczęściem, i przedstawić im swojego ukochanego.

Stanisław Budny (Szlojme), Joanna Rzączyńska (Ruchele) / Fot. Marta Kuśmierz, Teatr ŻydowskiSzlojme (Stanisław Budny) bardzo się cieszy na wieść o powrocie córki. Jego życie po śmierci kochanej żony stało się bardzo smutne, mimo że ma jeszcze drugą córkę Leę (Małgorzata Trybalska) i wnuka. Jednak to Ruchele zawsze była jego oczkiem w głowie.

Jednak entuzjazm Szlojma szybko gaśnie, w chwili gdy próg domu przekracza Arele. Na jego widok Szlojme doznaje szoku, wyrzuca go z domu i zamyka się w sobie. Jest nieprzejednany. Jaką tajemnicę skrywa ojciec Ruchele i czy ślub się odbędzie?

Włodzimierz Press (Staszek), Stanisław Budny (Szlojme) / Fot. Marta Kuśmierz, Teatr ŻydowskiDużym walorem sztuki jest świetna obsada. Na największe brawa zasłużyli Stanisław Budny, który wcielił się w Szlojma, ojca Ruchele, który przeżył w obozie w Auschwitz piekło, z którego nie może się otrząsnąć, żyje przeszłością, co nie pozwala mu ruszyć dalej, spojrzeć na teraźniejszość; Włodzimierz Press jako Staszek, przyjaciel Szlojma z obozu, z którym przeżyli wiele dramatycznych chwil; a także Joanna Rzączyńska jako przyszła panna młoda, która zamiast cieszyć się z rychłego ślubu, musi zmierzyć się z bolesną przeszłością.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.