Facebook Google+ Twitter

Rodziny Pyjasa i Popiełuszki nie otrzymają odszkodowań

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-11 08:00

"Dziennik" pisze, że bliscy Ryszarda Siwca, Stanisława Pyjasa czy księdza Jerzego Popiełuszki nie otrzymają od państwa odszkodowania. Gazeta wyjaśnia, że przyjęta w czwartek przez Sejm ustawa, dotycząca zadościuczynień dla rodzin których członkowie zginęli z rąk komunistów, dotyczy tylko ofiar wystąpień zbiorowych, a nie indywidualnych

W myśl ustawy, rodziny osób, które zginęły z rąk komunistów podczas wystąpień wolnościowych, mają dostać od państwa 50 tysięcy złotych odszkodowania. "Dziennik" podkreśla, że jeszcze podczas prac nad ustawą senatorowie PiS zgłosili wniosek, żeby prawo do odszkodowań miały również rodziny pojedynczych ofiar komunistów. Zostali jednak przegłosowani przez PO - przypomina gazeta.

Historyk Jan Żaryn podkreśla, z ponad 100 przypadków niewyjaśnionych śmierci ludzi walczących o wolność w latach 80., IPN-owi udało się bez żadnych wątpliwości potwierdzić okoliczności śmierci 56 osób.Według niego liczba indywidualnych ofiar komunizmu może być równie duża jak ofiar wystąpień zbiorowych, których liczbę szacuje się na ponad 130.

Szczegóły - w "Dzienniku".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.