Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19992 miejsce

Rogelio Sosa i Mike Majkowski w Firleju

10 marca bieżącego roku we wrocławskim klubie Firlej zagra dwóch artystów poruszających się w ramach muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

 / Fot. materiały organizatoraRogelio Sosa
Muzyk, artysta i kurator pochodzący z Meksyku. W swojej twórczości bada szereg aspektów, które dotyczą morfologii dźwięku, percepcji oraz performatywności, kwestionując jednocześnie współczesne definicje hałasu i muzyki. Do najczęściej podejmowanych przez niego form wypowiedzi artystycznej należą improwizowane koncerty, a także performansy i instalacje dźwiękowe, w znacznym stopniu wykorzystujące możliwości mediów elektronicznych.
Nagrania Sosy ukazywały się nakładem takich wytwórni jak Sub Rosa, Important Records, Mode Records i Bocian Records. Występował w wielu krajach Ameryki, Europy i Azji. Sześciokrotnie uzyskiwał stypendium FONCA (National Fund for the Arts in Mexico); jest też laureatem wielu nagród i konkursów, m.in. SCRIME Electroacoustic Music Prize, IMEB Electroacoustic Music Contest, Nuevas Resonancias Award, Russolo Electroacoustic Music Contest, EAR Electroacoustic Music Contest, Visiones Sonoras Prize, National Youth Award for the Arts in Mexico. Pełni funkcję dyrektora artystycznego Aural Festivalu oraz kierownika muzycznego Germinal Festivalu.
http://www.rogeliososa.info
https://soundcloud.com/rogelio-sosa

Mike Majkowski
Australijski kontrabasista polskiego pochodzenia. W 2005 roku ukończył Sydney Conservatorium of Music z najwyższą notą. Od 2011 roku jest jednym z czołowych przedstawicieli berlińskiej sceny muzyki eksperymentalnej, improwizowanej i jazzowej. Wchodzi w skład wielu zespołów, m.in. Konzert Minimal, Lotto (z Łukaszem Rychlickiem i Pawłem Szpurą), BLIP (z Jimem Denleyem). Występuje też w tercecie z etiopskim klawiszowcem Hailu Mergia (liderem słynnego Wallias Band) i Tonym Buckiem (znanym z The Necks), a także w grupie Mikołaja Trzaski.
Jako solista koncentruje się głównie na spektralnych właściwościach kontrabasowego rezonansu, eksperymentując z określonymi częstotliwościami i przypadkowymi oddźwiękami - jego muzyka bada stosunek fizyczności i dźwięczności, mając na celu uzyskanie wrażenia ciągłego trwania w zawieszeniu.
https://sites.google.com/site/mikemajkowski
http://soundcloud.com/mikemajkowski
________________
miejsce, czas, (dźwięki)
cykl zdarzeń muzycznych
Partyturę utworu 2005¹ Manfreda Werdera stanowi następująca formuła: „miejsce, czas, (dźwięki)”. Można powiedzieć, że szwajcarski kompozytor poprzez krótką instrukcję dla wykonawcy wskazuje szeroki zakres problemów, którymi od lat zajmują się twórcy muzyki eksperymentalnej (wraz z nadrzędnym pytaniem o jej status ontologiczny). Pozwala to spojrzeć na tę kompozycję, jak na kolejny z manifestów, czy też rodzaj postulatu (refleks słynnego 4’33” Johna Cage’a).
miejsce, czas, (dźwięki) to seria koncertów poświęconych różnym sposobom funkcjonowania dźwięku w czasie i przestrzeni, modalnościom ciszy, performatywnym aspektom muzyki oraz niestandardowym rodzajom notacji muzycznej. Głównym ich celem jest jednak próba zmiany przyzwyczajeń percepcyjnych publiczności. Przygotowane działania będą zatem zorientowane na szczegół i pogłębione, wielopłaszczyznowe słuchanie, co ma pomóc w obalaniu wszelkich nabytych automatyzmów oraz zaszczepieniu w odbiorcach sympatii do tego co nowe i wymykające się kategoryzacji.
Cały cykl jest wyraźnym nawiązaniem do tradycji eksperymentu wyznaczonej przez Johna Cage’a i innych twórców ze szkoły nowojorskiej (Morton Feldman, Christian Wolff, Earle Brown), artystów Fluxusu (George Brecht, Philip Corner, La Monte Young, Takehisa Kosugi), Alvina Luciera, Corneliusa Cardew czy Pauline Oliveros – tradycji nieustannie rozwijanej w interesujący sposób, a przy tym paralelnej do przemian w sztukach wizualnych.
--


Rogelio Sosa, Mike Majkowski
10. 03. 2015 r.
Klub Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław
Start: 20:00
Bilety: 10 zł.

--

Koncert objęty programem Urbancard Premium, której posiadacze otrzymają 20% zniżkę na biletach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.