Facebook Google+ Twitter

Roger Waters porównał Izrael do nazistowskich Niemiec

Roger Waters rozpętał burzę, porównując sytuację na linii Palestyna-Izrael do nazistowskich Niemiec. Muzyk deklaruje sprzeciw wobec wojnie i za żadne pieniądze nie zagra w Tel Awiwie.

Roger Waters, koncert w Sao Paulo (Morumbi Stadium), Brazylia. Daigo Oliva; wikipedia; licencja: CC3.0. / Fot. Daigo OlivaZałożyciel Pink Floyd, to 70-latek nazywany geniuszem, poetą, buntownikiem czy aktywistą. Właśnie jego poglądy i działalność w sferze polityki oraz szeroko rozumianych praw człowieka stały się w ostatnich dniach powodem burzliwych dyskusji. Roger Waters wyjaśnił swój punkt widzenia na obecną sytuację na linii Izrael-Palestyna w wywiadzie dla CounterPunch: To jest paralelne z tym do czego doszło w Niemczech lat 30-tych. Jest to tak miażdżąco oczywiste, że nie stanowi dla mnie niespodzianki, iż jesteśmy uwikłani w to, co narasta z każdym dniem. Weteran rockowej sceny czyni też wiele uwag mówiąc o swoistej polityce apartheidu państwa Izrael wobec Palestyńczyków, czym wywołał furię wielu polityków i osób oddanych swojej religii. Popularny w Stanach ortodoksyjny rabin Shmuley Boteach nazwał Watersa bezczelnym antysemitą.

Rabin Shmuley Boteach wystąpił na łamach New_York_Observer przeciwko rockmanowi. Ostry tytuł artykułu "Antysemicki smród Pink Floyd" opatrzył sentencjonalnym wyjątkiem z jednej z najbardziej znanych piosenek zespołu: "We don't need no thought control", czyli Nie potrzebujemy kontroli myśli.* Rabin stwierdza już na wstępie, że czytał wiele podobnych tekstów. Jednak wszystkie bledną przy wywiadzie z CounterPunch. Punktując Watersa niemiłosiernie i prostując historię swojego kraju zwraca się do niego w sposób bardziej bezpośredni: Panie Waters, nazizm był ludobójczym reżimem, który wymordował sześć milionów Żydów. To, że śmiał pan porównać Żydów do potworów, którzy ich mordowali pokazuje, że brak Panu przyzwoitości, nie ma Pan serca, nie ma Pan duszy. Ostatecznie rabin sięga po Stary Testament i przywołuje słowo Boże: Nie będziesz żywił w sercu nienawiści do brata (Księga Kapłańska 19,17). Powołuje się przy tym na mądrości Talmudu i wzywa do powstrzymania Rogera Watersa i jemu podobnych.

Wywiad z Watersem w CounterPunch wydaje się być faktycznie ugrzecznioną wersją tego, co muzyk chciałby powiedzieć o wojnie pomiędzy Żydami, a Arabami. Powiedzieć jako świadek. Powiedzieć jako uczestnik ruchu BDS (Boycott, Divestment and Sanctions - Bojkot, Wycofanie Inwestycji oraz Sankcje), którego założenia wyjaśniał na forum ONZ. Występując w imieniu Trybunału Russella w sprawie Palestyny zaznaczał, że sprzeciw wobec Izraela jest wyzbyty ze znamion przemocy. Ma na celu zmianę polityki okupacji i apartheidu, jakiej poddani są Palestyńczycy. Artyści podtrzymują bojkot kulturalny i rezygnują z występów w Izraelu jak też dystansują się w inny sposób od tamtejszych ośrodków. Biznesmeni i przedsiębiorstwa wycofują się z przedsięwzięć i realizowanych planów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Pan Jezus powiedział że do końca będzie wojna . I tak mówi nam cała ta historia . A wina jest po stronie Izraela , nie słuchali Boga to maj,a co chcieli , nawarzyli sobie piwa to teraz muszą je wypić , z niesmakiem oczywiście . Każdego szkoda , każdy ma swój los jeden lepszy drugi gorszy , są rzeczy które nie przeskoczysz . Ale miłość przezwycięży wszystko ponieważ to sam dobry jedynie Bóg Jest Miłością . ! Amen.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może gdyby okazało się, że rabin cytuje Philipa K. Dicka, to pomyślałbym o Watersie inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezaprzeczalnym jest, że wojska izraelskie dopuszczają się zbrodni wojennych. Było o tym wiadomo od dawna. Nie powinni się dziwić, że używane są wobec nich pewne porównania.

Podłe jest wmawianie w podobnych sytuacjach antysemityzmu. Obrona poprzez atak jak zwykle jest skuteczna. Perfekcyjną grą i jak to użył stwierdzenia autor artykułu - manipulacją socjotechniczną spowodowano, że to artysta musi tłumaczyć swoje słowa. Mało tego, pojawiają się głosy o jego nazistowskich poglądach. Świat jest całkowicie już ogłupiony.
Nie muszą się za to tłumaczyć mordercy ze swoich morderstw, dlaczego? Bo tych, co pragną wyjaśnień i sprawiedliwości okrzykną w świetle jupiterów antysemitą i faszystą.

Żyjemy w strasznie zakłamanym świecie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z wieloma argumentami Watersa się zgadzam. Nie polemizuję więc, chyba to oczywiste.
To ty wyciągasz z rękawa Kaczyńskich, PAH. Ja się tylko do tego odnoszę.
Nie dyskutuję o PAH, bo uważam, że pomagać trzeba w Polsce, takie mam zdanie.
Studnie w Afryce często są przejmowane przez miejscowych watażków, którzy dodatkowo się na nich bogacą jeszcze bardziej ubezwłasnowolniając mieszkańców.
Jak dobrze zauważyłeś, uczepiłem się tylko jednego twojego słowa. Jestem taki niedobry....
Może wreszcie zauważysz, jakie było ordynarne i chamskie je wypowiedzieć jako argument w dyskusji.
Co do Palestyńczyków i ich losu. To nikomu dzisiaj nie przeszkadza, że strefa Gazy była pod okupacją Egipską, a po pierwszej wojnie wygoniono z tego terenu mieszkających tam Żydów. Aneksja Zachodniego Brzegu to chyba efekt jakiejś wojny przeciw Izraelowi . Wielki gwiazdor powinien także bojkotować kraje ościenne, gdyż los narodu z którym się tak solidaryzuje jest tam nie do pozazdroszczenia.
Jak już tak pomstuje pan muzyk, to podobnie powinien zachować się w USA - zbojkotować zarabianie pieniędzy. Stany to największy sojusznik Izraela, także w Radzie ONZ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

":) Zaraz Bartłomieju popuścisz w spodnie."
Bardzo dojrzałe.

"Nie używam argumentów"
Słuszne spostrzeżenie.

"bo nie odnoszę się do treści"
Bo i po co odnosić się do treści jak sie nie ma argumentów.

"tylko do twoich chamskich wręcz bezrozumnych komentarzy."
patrz -> ":) Zaraz Bartłomieju popuścisz w spodnie."

"Hitler TROCHĘ Żydów wybił?"
Chcąc czepiać się detali, to prawdopodobnie Hitler nie zabił ani jednego Żyda, o ile w ogóle kogoś zabił. Zrobiły to osoby którym wydawał rozkazy. Oburzasz się jednym wyrazem, a pomijasz calutką treść i sens komentarza.

"Beznadzieja twojej wypowiedzi to argument? W jakiej dyskusji?"
Beznadzieja wypowiedzi to nie argument - naucz się czytać, to dostrzeżesz treść.

"Nie oburzam się, gdy Kaczyński gra śmiercią brata, tylko jest to żenująca droga dążenia do władzy."
A w przypadku holokaustu to już jest ok?

"Cieszy mnie tylko, że też te żałosne zabiegi zauważasz. (wreszcie)"
A niby gdzie to wyczytałeś?

"Czy ty masz rozum?"
Nawet ty masz rozum, więc tak.

"Porównujesz jakiegoś fircyka i jego jednego brata, który zginął w katastrofie ( ktoś kiedyś napisał, że to jego największa zasługa) do masowego mordu milionów ludzi?"
Nigdzie nie porównuje katastrofy smoleńskiej do holokaustu. "Radzę sprawdzić przed paplaniem".

"Masz problem ze skalą? Straszne."
Raczej ty masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.

"Zadam pytanie odwrotnie, było mordować tylu Żydów, aby teraz mogli ''grać'' Holokaustem?"
Zadaj je po polsku bo nie wiem o co ci chodzi.

"Co ma do tego PAH ? Tak przy okazji to nie do końca rozumiem postępowanie Ochojskiej, ogólnie, ale to nie dyskusja na ten wątek."
Ma to do tego, że próbuje udzielać pomocy humanitarnej Palestyńczykom, budując np. studnie i stawiając cysterny z wodą, które pokojowo nastawieni żołnierze Izraela ochoczo niszczą.

"Masz problem z nacją Żydowską, który właśnie teraz wychodzi, jak słoma z butów."
Po pierwsze "żydowską" (mała litera bo to przymiotnik). Po drugie nie mam z tą nacją żadnego problemu - nie rozumiem czemu tak uważasz. Bo krytykuje ludobójstwo?

"Uwierz, nie użyłeś żadnych argumentów, bo to co bełkoczesz to dziecinada."
Jakbyś zrozumiał co napisałem to mógłbym się do tego odnieść, ale coż. Przeczytaj raz jeszcze tylko dokładnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Zaraz Bartłomieju popuścisz w spodnie.
Nie używam argumentów, bo nie odnoszę się do treści, tylko do twoich chamskich wręcz bezrozumnych komentarzy.
Hitler TROCHĘ Żydów wybił?
Beznadzieja twojej wypowiedzi to argument? W jakiej dyskusji?
Nie oburzam się, gdy Kaczyński gra śmiercią brata, tylko jest to żenująca droga dążenia do władzy.
Cieszy mnie tylko, że też te żałosne zabiegi zauważasz. (wreszcie)
Czy ty masz rozum?
Porównujesz jakiegoś fircyka i jego jednego brata, który zginął w katastrofie ( ktoś kiedyś napisał, że to jego największa zasługa) do masowego mordu milionów ludzi?
Masz problem ze skalą? Straszne.
Zadam pytanie odwrotnie, było mordować tylu Żydów, aby teraz mogli ''grać'' Holokaustem?
Co ma do tego PAH ? Tak przy okazji to nie do końca rozumiem postępowanie Ochojskiej, ogólnie, ale to nie dyskusja na ten wątek.
Masz problem z nacją Żydowską, który właśnie teraz wychodzi, jak słoma z butów.
Uwierz, nie użyłeś żadnych argumentów, bo to co bełkoczesz to dziecinada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To sobie rzucaj tego pawia, to sobie pobrudzisz klawiaturkę i monitor chłopczyku bez argumentów. Oburzasz się, jak to Kaczyński gra śmiercią brata, a już że Izrael gra holokaustem od kilkudziesięciu lat i na ogromną skalę to jest ok (Finkelstein ma na ten temat dużo do powiedzenia)? Może poczytaj sobie jak są traktowane działania PAH w Palestynie i otwórz oczy. Czy działania Izraela wobec Palestyńczyków moralnie różnią się od zachowań nazistów wobec Żydów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bartłomiej Bąk Dzisiaj 11:48 +4 / 0 :
''Roger Waters ma rację. Żydzi myślą, że wszystko im wolno bo Hitler ich troche wybił.''

Praktycznie, po takiej wypowiedzi, trochę bardziej niż trochę chce mi się rzucić pawia na ''polskiego patriotę pełnego empatii''.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cwaniacy używają takich słów jak "Żyd", czy "apartheid" w swoich własnych lokalnych interesach. Takie wygodne zamienniki o zabarwieniu czysto pejoratywnym pozwalają swobodnie rozpychać się i fałszować rzeczywistość. Najczęściej jest to dalekie od poruszanej problematyki i sprawia wrażenie jakiegoś oderwanego rozdziału traktującego o historycyzmie. Poza tym, jakiekolwiek monopole zawsze napotykają na naturalny opór, więc nie można dziwić się, że Tel Awiw (oficjalnie stolica Izraela, kraj w Azji Zachodniej położony na wschodnim brzegu Morza Śródziemnego; za Wikipedią) obstaje przy swoim i dość drogo argumentuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Roger Waters ma rację. Żydzi myślą, że wszystko im wolno bo Hitler ich troche wybił. Nawet tu na portalu kilka wybranych osób oceniło artykuł na 1.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.