Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10568 miejsce

Roger Zelazny: "Kraina Przemian", "Dilvish Przeklęty"

[...]Tak stał na tym placu przez ponad dwa wieki z pięścią wzniesioną przeciwko wrogom miasta, które wyzwolił. Jego przyjaciele postarzali się i zmarli, a jego pomnik wciąż stał.

Kraina Przemian - The Changing Land / Fot. REBISBohater, pół-elf i pół-człowiek, poszukuje złego maga Jeleraka, aby się zemścić za zamianę go w kamień i zesłanie do piekła. Podróżuje przy tym na swoim stalowym, demonicznym rumaku o imieniu Black, za którego, jak mówiono, Pułkownik Wschodu wyrzekł się swej duszy.

"Kraina Przemian" (ang. The Changing Land) pierwotnie wydana została w 1981 roku przez wydawnictwo Del Rey (ISBN 0-345-25389-2). W Polsce natomiast ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS w 1992 roku, w tłumaczeniu Małgorzaty Pacyny (ISBN 83-85202-57-9). Wcześniej ukazało się jednak niskonakładowe wydanie klubowe w 1986 r. (w tłumaczeniu Roberta Reszke) pod tytułem "Kraina Zmian".

Dilvish, the Damned - okładka do wydania anglojęzycznego / Fot. Del Rey Books, 1982Powieść doczekała się także kontynuacji w postaci zbioru opowiadań wydanych pierwotnie przez Del Rey w 1982 roku (ISBN 0-345-30625-2) pod tytułem "Dilvish Przeklęty" (ang. Dilvish, the Damned), których fabuła poprzedza wydarzenia z "Krainy Przemian". W Polsce zbiór ten wydał najpierw Rebis w 1991 roku (ISBN 83-85-202-10-2), a następne w 2003 roku (w tłumaczeniu Joanny Wołyńskiej) wydawnictwo ISA (ISBN 83-88916-53-X). I w tym przypadku jednak najpierw pojawiło się niskonakładowe wydanie klubowe (na prawach rękopisu, do tzw. użytku wewnątrzorganizacyjnego), w tłumaczeniu Jarosława Kotarskiego.

W "Dilvishu Przeklętym" znajdziemy jedenaście opowiadań, które w luźny sposób opisują wydarzenia mające miejsce po ucieczce z Piekła, a przed ostatecznym starciem Dilvisha z Jelerakiem - opisanym w "Krainie Przemian". W tej ostatniej Dilvish wraz ze swym zagadkowym rumakiem wyrusza w kierunku kolejnej siedziby Jeleraka - Wiecznego Zamku. Losy zawiodą ich do czarodziejskiej krainy przemian, zamieszkałej przez straszliwe istoty - wytwór magicznej mocy obłąkanego boga Tualua.

Roger Zelazny (1937-1995), syn emigranta z Polski, autor około 150 opowiadań i 50 powieści, jeszcze raz udowadnia, że heroic fantasy może być pełna nie tylko przygód i magii, ale i wartościowej mitologii. Gorąco polecam...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jaka jest wasza ulubiona powieść fantasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.