Rogowska mistrzynią świata, srebra Pyrek i Ziółkowskiego!

Łukasz Wolski
Anna Rogowska mistrzynią świata w skoku o tyczce. Polka zdetronizowała carycę tyczki Jelenę Isinbajewą. Drugie miejsce w tym konkursie zajęła Monika Pyrek. W rzucie młotem srebro wywalczył Szymon Ziółkowski!

Anna Rogowska rezultatem 4.75 wygrała konkurs skoku o tyczce. Próbę tę zaliczyła już w pierwszym podejściu i wtedy objęła przewodnictwo w zawodach, którego nie oddała już do końca rywalizacji. Srebro dla Moniki Pyrek, która do wysokości 4.65 nie miała żadnej zrzutki. Wyżej jednak nie zdołała skoczyć. Ex aequo z Polką rewelacyjna Amerykanka Chelsea Johnson. Jelena Isinbajewa, rekordzistka i mistrzyni świata, triumfatorka Igrzysk Olimpijskich, sensacyjnie nie zaliczyła żadnej wysokości. Caryca zatem zdetronizowana, a my możemy powiedzieć: Berlin wzięty!

Yuliya Golubchikova (RUS) DNS

Szymon Ziółkowski rezultatem 79.30 (najlepszy wynik Polaka w tym sezonie) zajął drugie miejsce w rywalizacji młociarzy. Polaka pokonał tylko Słoweniec Primož Kozmus, który uzyskał wynik 80.84. Trzeci był Rosjanin Aleksey Zagornyi (78.09). Niespodziewanie dopiero czwarte miejsce zajął Węgier Krisztián Pars, który do tego konkursu miał 18 wygranych z rzędu w różnych mityngach.

Medal Ziółkowskiego cieszy o tyle, że jest on sporą niespodzianką. Nasz utytułowany młociarz w tym roku znacznie odbiegał rezultatami od światowej czołówki i nie był faworytem do miejsca na podium. Przypominamy, że to już trzeci medal mistrzostwa świata autorstwa Polaka. W Edmonton (2001) nasz reprezentant był pierwszy, a w Helsinkach (2005) trzeci.

8) Pavel Kryvitski (BLR) 76.00

Katarzyna Kowalska zajęła dwunaste miejsce w finale 3 000 m z przeszkodami. Wynik naszej reprezentantki to 9:30.37. Zwyciężyła Hiszpanka Marta Domínguez, przed Rosjanką Yuliyą Zarudnevą i Kenijką Milcah Chemos Cheywa. Sensacyjnie dopiero czwarte miejsce zajęła rekordzistka świata Gulnara Galkina.