Facebook Google+ Twitter

Rogożkin - mistrzowie kina rosyjskiego

Po raz kolejny warszawskie kino Świt zaprasza miłośników kina rosyjskiego. Tym razem będzie można zapoznać się z twórczością Aleksandra Rogożkina, autora słynnego "Czekisty" i "Kukułki".

 / Fot. Paweł SkyAleksander Rogożkin to jeden z najbardziej doświadczonych i płodnych reżyserów rosyjskich, którego twórczość w Polsce jest stosunkowo mało znana. Jego droga do filmu nie była prosta. Rogożkin to z wykształcenia historyk, rocznik 1949. W 1971 r. zaczął pracę jako dekorator w Lenfilmie, a w 1981 r. ukończył studia na słynnym moskiewskim WGIK-u w klasie Siergieja Gierasimowa. Zadebiutował w 1985 r., ale prawdziwe uznanie przyniósł mu dopiero rok 1992, w którym powstał jego film „Czekista”, najbardziej przenikliwa, drastyczna i naturalistyczna krytyka bolszewickiego terroru, na jaką zdobyło się kino. Rozgłos jednak i serca publiczności podbił cyklem filmów piętnujących narodowe przywary Rosjan, co uczynił w filmach „Osobliwości narodowego polowania” czy „Osobliwości narodowego łowienia ryb”. Głośnym echem, nie tylko w Rosji, odbił się jego film „Kukułka” z 2002 r., oryginalnie opisujący spotkanie żołnierza fińskiego i rosyjskiego w czasie drugiej wojny światowej na fińskim pustkowiu w domu samotnej Laponki.
Przegląd filmów Aleksandra Rogożkina odbędzie się w dn. 16-18 V 2015 r. w warszawskim kinie Świt, które od lat przybliża widzom kinematografię rosyjską. Prelekcje przed filmami wygłoszą Grzegorz Pieńkowski i Mikołaj Wojciechowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.