Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16340 miejsce

Rok 1984 - błogosławiony czas amerykańskiej muzyki pop

Dziennikarz muzyczny Alan Light zarysowuje na łamach magazynu "Billboard" doniosłość roku 1984 dla amerykańskiej muzyki popularnej. Jak bardzo odległy jest najlepszy moment w historii kultury USA od ówczesnego życia artystycznego w PRL?

1984 (graffiti by Stencil). http://www.photoree.com/photos/permalink/780116-91325198@N00 licencja: CC3.0 / Fot. StencilAmerykański dziennikarz muzyczny Alan Light wskazuje na rok 1984 i nazywa ten czas najlepszym jaki kiedykolwiek nastał dla muzyki popularnej. Niewątpliwie był to rok głębokich przemian i znaczących wydarzeń, żeby wspomnieć pokojową Nagrodę Nobla dla Desmonda Tutu, zapalenie się włosów Michaela Jacksona na planie reklamówki Pepsi Coli, zbojkotowanie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles przez Związek Radziecki i większość państw socjalistycznych oraz zdobycie tytułu mistrza Europy w piłce nożnej przez Francję po wygranej 2:0 w meczu przeciwko Hiszpanii.

Zarazem po drugiej stronie Żelaznej Kurtyny, w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dopiero łapano głębszy oddech po ledwie co zakończonym stanie wojennym. Zaostrzono kolejne przepisy, wciąż aresztowano mnóstwo ludzi, w tym Jerzego Kalibabkę, co prawdopodobnie było jednym z największych sukcesów aparatu bezpieczniacko-milicyjno-sowieckiego po II wojnie światowej. Kuklińskiego skazano wtedy zaocznie na karę śmierci, zaś w październiku esbecy porwali księdza Jerzego Popiełuszkę.

Prezydent Ronald Reagan; tzw. goof. http://jackbrummet.blogspot.com/2012/01/20-of-our-favorite-presdential-images.html licencja: CC3.0 / Fot. jackbrummetNajgorsze wizje z możliwych jakie zawarł George Orwell w powieści "Rok 1984" znajdywały swoje co raz pełniejsze odzwierciedlenie. Alienacja, rozczarowanie i rozpacz - tego wszystkiego było aż nadto, jak opisuje tamten czas Alan Light. Każdy dzień znamionował lęk przed utrzymującym się zagrożeniem atakiem nuklearnym. Niepokój potęgował rozprzestrzeniający się AIDS. Dla Amerykanów był to rok kolejnej kadencji prezydenta Ronalda Reagana, którego wyborcze "teleranki", czyli kampania pod znakiem idealizowanych obrazów "Morning In America", ugruntowały jego sukces. Wyścig zbrojeń i Zimna Wojna trwały w najlepsze.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.