Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2009 bogaty w rocznice w powiecie radziejowskim

Redakcja
Migawki z wystaw 750 lat Piotrkowa Kuj. Foto.Karol Szmagalski
Migawki z wystaw 750 lat Piotrkowa Kuj. Foto.Karol Szmagalski
Rok 2009 to okazja do obchodów 10-lecia powiatu radziejowskiego, a także 750-lecia parafii oraz osady Piotrków Kujawski. Towarzyszyły i towarzyszą im różne okolicznościowe imprezy.

Na początek kilka słów o powiecie. Powiat radziejowski położony jest w centrum Polski, w granicach południowej części województwa kujawsko-pomorskiego. Pierwsze informacje o powiecie pojawiły się już w drugiej połowie XIV w. Powiat istniał nieprzerwanie aż do 1870 r., kiedy to na skutek represji carskich po powstaniu styczniowym został zlikwidowany. Istniał także w latach 1955-1975. Obecny układ funkcjonuje od 1 stycznia 1999 r. Jako ciekawostkę należy podać, że w XVII wieku starostą radziejowskim był Stefan Czarniecki, hetman Polski, pogromca Szwedów w wojnie 1655-1660.

Powiat radziejowski jest powiatem typowo rolniczym. Użytki rolne stanowią 86 proc. jego powierzchni. To dobre warunki do produkcji rolniczej, zapewniają wysoki poziom produkcji i kultury rolnej. Równinny teren leżący na północy powiatu (gm. Dobre, Osięciny, Radziejów) to przede wszystkim pola uprawne o urodzajnych glebach - czarnych ziemiach kujawskich. („Czarne Kujawy".)

Południowa część powiatu (gminy Piotrków Kuj., Bytoń, Topólka) to jeziora i lasy. Największe jeziora to Gopło, Głuszyńskie. Powiat radziejowski jest ważnym węzłem komunikacyjnym. Radziejów, siedziba powiatu liczy ok. 6 tys. mieszkańców, natomiast siedzibą gminy Piotrków Kujawski jest miasteczko Piotrków Kujawski liczące ok. 4,5 tys. mieszkańców.

Powiat radziejowski ma już 10 lat. Z tej okazji, 5 czerwca 2009 roku, odbył się szereg imprez. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji samorządu i mieszkańców powiatu radziejowskiego oraz strażaków ochotników i strażaków zawodowych z terenu powiatu. Mszy przewodniczył ks. prałat Stanisław Łosiakowski, dziekan radziejowski. Kazanie wygłosił ks. mł. bryg. Zenon Rutkowski, kapelan strażaków województwa kujawsko-pomorskiego. W trakcie mszy zostały poświęcone dwa sztandary dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Sztandary zostały ufundowane przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandarów, w skład którego wchodzą: wszystkie samorządy z terenu powiatu oraz niektórzy przedsiębiorcy. Po mszy nastąpił przemarsz uroczystego orszaku pod pomnik Chwały Oręża Polskiego, gdzie rozpoczęły się uroczystości strażackie: wręczenie poświęconych wcześniej sztandarów, przyznanie wyższych stopni strażakom, wręczenie medali pamiątkowych zasłużonym dla Samorządu Powiatowego.

Na zakończenie sesji muzycy ze Szkoły Muzycznej w Radziejowie wystąpili ze swoim programem artystycznym. Od rana na dziedzińcu Zespołu Szkół i Placówek im. Władysława Łokietka odbywały się imprezy rozrywkowe. Wystąpiły zespoły artystyczne z miast i gmin powiatu radziejowskiego: Orkiestra Dęta ze Szkoły Muzycznej, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bieganowie, uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Skibinie, zespół wokalny z gminy Dobre, zespół ELTORO, Kujawy Bachorne z Osięcin, zespół CLOCK z Topólki, zespół Ludowy Piotrkowianie. Zorganizowano mistrzostwa Kujaw w wyciskaniu sztangi leżąc, pokaz strongmanów.

Mieszkańcy powiatu mieli okazję podziwiać kowalstwo artystyczne: Andrzeja Schmidta i Witolda Strzałkowskiego. A także: prace malarskie Zenobii Skibińskiej, poezję Elżbiety Robakowskiej, rękodzieła artystyczne podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Piotrkowie, mogli spróbować regionalnych produktów wystawionych przez Panie z Powiatowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Wieczorem rozpoczęła się uroczysta gala, na której wręczono okolicznościowe odznaczenia. W dniu tym odbył się uroczysty koncert laureatów XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej. Tym razem gwiazdami wieczoru byli Marcin Daniec ze swoim kabaretem i zespół Brathanki.

W ramach uroczystości jubileuszu 750 lat parafii i osady Piotrków Kujawski, odbył się szereg imprez. A mianowicie: wymarsz uczestników korowodu z placu przy Remizie do Kościoła, Msza św., wystąpienie burmistrza (rys historyczny, Piotrków w czasach współczesnych), zwiedzanie wystaw, prezentacja sołectw, sprzedaż produktów żywnościowych przygotowanych własnoręcznie przez Koła Gospodyń Wiejskich, sprzedaż produktów rolnych - wszystko za symboliczną opłatę. Część artystyczna to występ zespołu Piotrkowianie i zespołu młodzieżowego,

Warto wspomnieć, że 4 lipca 2009 roku w ramach obchodów 750 lat powstania osady Piotrków Kuj. w nadgoplańskim Połajewie po 12 latach przerwy reaktywowano za sprawą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Piotrkowie Kujawskim Ogólnopolski Maraton Windsurfingowy Połajewo 2009. Jedenasta edycja maratonu zgromadziła na starcie 28 deskarzy z czołówki krajowej i nadmienić trzeba, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania i powiało w kujawskim letnisku wielkim sportem i perfekcyjną organizacją. Udział kadry olimpijskiej, biuro prasowe oraz imprezy towarzyszące były też na wysokim poziomie. Komandorem regat był znany w tym światku Ryszard Przybytek.

26 lipca, w ramach obchodów 750 lat, nastąpi uroczyste otwarcie XV Dni Piotrkowa Kujawskiego z bogatą oprawą. Przewidziano: mecz piłki nożnej samorządowców Piotrków-Topólka, finał Sołtysiada 2009, pokaz rękodzieła artystycznego i malarstwa, koncert Orkiestry Dętej, występy zespołów tańca nowoczesnego (breack dance), występ zespołu Pitrkowianie, losowanie nagród dla uczestników imprezy oraz wspólną zabawę w plenerze z udziałem zespołu Sampler.
Przewidziano także koncert gwiazdy wieczoru Janusza Laskowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto