Rok 2009 na sportowo

• Autor usunął profil

• Data dodania: 2010-01-03 12:50

W 2009 roku w sporcie dużo się działo. Oto kilka z najważniejszych wydarzeń sportowych ubiegłego roku.

PepGuardiola, trener FC Barcelona, na rękach kibiców. / Fot. EPA/Ali HaiderRok 2010 jest rokiem zimowych Igrzysk Olimpijskich, Piłkarskich Mistrzostw Świata w RPA, ale też i innych ciekawych wydarzeń sportowych, jak choćby kolejna odsłona Ligi Mistrzów. Jednak rok 2009 również obfitował w wiele wydarzeń piłkarskich, lekkoatletycznych i wielu, wielu innych.Przypomnijmy sobie te najważniejsze.

Piłka nożna, dyscyplina, którą na świecie uprawia największa liczba ludzi. Jeśli chodzi o ubiegły rok, to w futbolu światowym tak naprawdę istniała tylko jedna drużyna - FC Barcelona. To właśnie ekipa z Katalonii zdobyła w poprzednim sezonie aż 6 pucharów. Najważniejszymi z nich były: Mistzostwo kraju, Puchar kraju oraz sukces w Lidze Mistrzów (te trzy zdobycze, to tzw."potrójna korona). Nikt w ostatnich latach nie rozegrał tej "partii szachów", tak jak zawodnicy prowadzeni przez Pepe Guardiolę.

Lekkoatletyka - "królowa" sportów. W tej dziedzinie największym rozczarowaniem ubiegłego roku z pewnością była rosyjska tyczkarka Jelena Isinbajewa. Na mistrzostwach świata w Berlinie, nie zaliczyła żadnej próba przez co nie zdobyła medalu. Ale co tam rosjanka. Dzięki jej niepowodzeniu na tej imprezie złoty medal wywalczyła Anna Rogowska, zostając tym samym mistrzynią świata, na drugim miejscu uplasowała się Monika Pyrek-podwójne zwycięstwo. Podczas tych samych zwaodów błysneli także inni Polacy.

Szymon Ziółkowski, Tomasz Majewski i Piotr Małachowski, wszyscy oni zdobyli srebrne krążki. Odpowiednio w rzucie młotem, pchnięciu kulą, rzucie dyskiem. Jednak największą polską gwiazdą w Berlinie była Anita Włodarczyk. Wygrała ona konkurs w rzucie młotem, przy okazji ustanawiając rekord świata!

Jeśli chodzi o gwiazdy zagraniczne, to z pewnością był nią jamajski sprinter Usain Bolt. To właśnie ten człowiek przebiegł 100 metrów w czasie 9,68 sekundy ustanawiając nieziemski rekord świata i oczywiście zdobywając złoty medal.

Siatkówka. Polacy mistzami Europy. Na tureckich parkietach nasi zawodnicy pokonali w finale Francuzów i zostali najlepszymi graczami Starego Kontynentu. Ponadto Piotr Gruszka uznany został za MVP całego turnieju, oby tak dalej.

Koszykówka. Polacy na Mistrzostwach Europy coprawda nie zachwycili, jednak gwiazdą światowego formatu powoli staje się Marcin Gortat. Gracz Orlando Magic był najlepszym graczem w polskiej ekipie, z całą pewnością czeka go światowa kariera, tym bardziej, że z meczu na mecz gra coraz lepiej w ekipie Magic.

Sporty zimowe. Przede wszystkim narciarstwo, tu króluje Justyna Kowalczyk. Polka z mistrzostw świata w Libercu przywiozła dwa złote medale, do tego dorzuciła jeszcze brązowy krążek. Drugą dyscyplinę stanowią skoki narciarskie. Jednak podczas mistrzostw w Libercu Adam Małysz nie zachwycił, zabrakło go na podium.

Tak zatem przedstawiają się najważniejsze sportowe wydarzenia ubiegłego roku. Oby ten rok przyniósł wielu nowych powodów do sportowych łez zarówno tych z radości, jak i tych ze smutku. Bo taki przecież jest nasz ukochany sport. Oby rok 2010 był pełny sportu i rodości ze zwycięstw.