Facebook Google+ Twitter

Rok 2009 na tęczowo

Po wielu już podsumowaniach minionego roku, nadszedł czas na przyjrzenie mu się z bliska, od "tęczowej strony".

 / Fot. http://sfk-online.com/support/images/uebungen/regenbogen.jpgChoć w wielu krajach świata homoseksualiści mogą już liczyć na pełne prawa obywatelskie, to istnieją na kuli ziemskiej takie zakątki, gdzie homofobia jest nie tylko przez rząd wspierana, ale także legalizowana.

Co się działo, zatem, w świecie LGBT?

Polityka

Dużo pozytywnych zmian w Europie Zachodniej: zarówno Norwegia, jak i Szwecja zalegalizowały związki małżeńskie osób tej samej płci. Ich śladami poszła także Portugalia, zastrzegając jednak, iż małżeństwa te nie będą miały prawa do adopcji dzieci.
Zdanie w tym temacie zmienili Duńczycy- od kilku miesięcy jednopłciowe związki partnerskie mogą stać się tam parą adopcyjną.

Związki partnerskie od niedawna zawrzeć można również w Austrii, na Węgrzech, w Mexico City oraz kolejnych trzech stanach USA: Colorado, Winsconsin, Nevada.

Podczas gdy jednym homoseksualistom udaje się wywalczyć respektowanie ich praw, inni muszą bać się o swoją wolność lub życie. Na Litwie weszła kontrowersyjna ustawa, zabraniająca "promować homoseksualizm" w szkołach- co w rezultacie oznacza brak miejsca na jakąkolwiek dyskusję na temat orientacji seksualnych u naszych sąsiadów.

W Ugandzie homoseksualistów od niedawna karze się dożywotnim więzieniem. Podczas gdy na Litwie za "promocję homoseksualizmu" liczyć się można ze zwolnieniem z pracy, w Ugandzie trafić można "za kratki" na 5 lat. Grozi to m.in. rodzinom, które nie doniosą władzy o "homoseksualnych zachowaniach" swoich najbliższych.

Homoseksualiści publicznie

Swojej odmiennej orientacji seksualnej nie ukrywa już Gareth Thomas- walijski zawodnik rugby. Środowisko LGBT uznało jego coming out, w związku z dużym stopniem homofobii w świecie sportu, za najodważniejszy w minionym roku.

Guido Westerwelle - niemiecki wicekanclerz oraz minister spraw zagranicznych, nigdy nie ukrywał tego, że jest gejem. "Nigdy nie spędzałem i nie będę spędzał swojego życia w szafce"- opowiadał lesbijskiemu pismu L-mag.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Zabrakło o dyskryminowaniu amerykańskiej miski, przez geja z jury.
A tak to zgrabne podsumowanie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję, że i w Polsce zawita tolerancja, czego chcą wszyscy mądrzy ludzie!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Faktycznie, spostrzegawczość i "bezagresywność" sprawozdania trzeba pochwalić. Chociaż oczywiście tekst nie jest neutralny. Nie przyjmuję z radością tego wszystkiego, źle się dzieje. Szkoda, że niewielu ludzi rozumie, co znaczy prawdziwa tolerancja (dopuszczająca otwartą krytykę) oraz to, że prawa nie zawsze muszą być równe, np. dlaczego niektórzy przedsiębiorcy są bardziej uprzywilejowani i mogą posiadać broń? Dlaczego tylko niektóre małżeństwa są bardziej uprzywilejowane i mogą adoptować dzieci? Dlaczego kierowcy TIR-ów nie mogą wjeżdżać do pewnych stref w miastach, a inne pojazdy - swobodnie? Dlaczego zapominać, że to wszystko ma sens?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dałem 5+
Za formę i treść.Spokojną, wyważoną, pozbawioną agresji, pretensji do świata i prób prezentowania środowiska LGTB jako narodu wybranego. Pomimo, że w innych miejscach W24 wyrażałem swe krytyczne uwagi wobec działań i istoty LGTB, tym razem dostosuję się do spokojnej wymowy sprawozdania ;-))
pozdrawiam autorkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sporo się z tego tekstu dowiedziałam. Dzięki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 14.01.2010 20:38

Ciekawe ujęcie tematu. Plus za wnikliwość i spostrzegawczość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.