Facebook Google+ Twitter

Rok 2009 rokiem Korfantego

W tym roku mija 70 lat od śmierci wielkiego Polaka, Wojciecha Korfantego. Jest to okazja do przypomnienia tej postaci. Człowieka, który walczył o polskość Górnego Śląska.

Prezydent RP Lech Kaczyński (L) przy pomniku Wojciecha Korfantego w Katowicach, gdzie 19. listopada 2008 roku złożył kwiaty. / Fot. PAP/Andrzej Grygiel2 lipca 2008 roku Sejmik Województwa Śląskiego na uroczystej sesji przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2009 rokiem Korfantego. Obchody miałyby się zacząć pod koniec kwietnia lub na początku maja. W tym czasie, 88 lat temu rozpoczynało się III powstanie śląskie (2/3 maja), na czele którego stanął właśnie Korfanty. 20 kwietnia, 136 lat temu, Korfanty się urodził. Choć były plany, by rok Korfantego obchodzony był w całym kraju, obchody ograniczono tylko do województwa śląskiego. Sejm i Senat planują jednak w należyty sposób uczcić tę rocznicę.

Wojciech Korfanty był polskim politykiem i przywódcą narodowym. Wychowywał się w rodzinie etnicznie polskiej. W szkole, do której chodził założył tajne kółko zajmujące się krzewieniem polskości. Kontaktował się w tym celu także z osobami z Wielkopolski. Za krytykę Bismarcka został wyrzucony z gimnazjum. Później był redaktorem gazet o tak znaczących tytułach jak Rzeczpospolita czy Polonia. Reprezentował interesy polskie w sejmie pruskim będąc pierwszym polskim posłem narodowym z Górnego Śląska. Należał do koła polskiego w tym sejmie. Chadecja i endecja zaproponowały go na stanowisko premiera Polski w 1922 roku. Tę kandydaturę odrzucił jednak naczelnik państwa Józef Piłsudski. Rok później został wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa. Ostatnie jego słowa, gdy umierał, brzmiały: "Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego by pozostał wierny zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski." Zostały one umieszczone na jego grobie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

[+] Korfantego pamiętamy - jest legendą, ale mało kto zna jego życiorys i dorobek. Warto zajrzeć do Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Korfanty

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.