Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6477 miejsce

Rok 2010 końcem samowoli Watykanu w sprawach bicia monet euro

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-15 20:13

Od 2010 roku kolekcjonerzy monet euro nie będą musieli przepłacać za numizmaty Watykanu, będą mogli nabywać je za cenę zgodną z nominałem.

Fragment mojej kolekcji okolicznościowych monet 2 euro. / Fot. Fot. A. NadzikowskiMonety euro - okolicznościowe, kolekcjonerskie i obiegowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Wartość tych numizmatów ciągle rośnie. Przyglądając się rynkowi monet euro obecnie emitowanych, daje się zauważyć, że numizmatyka przestawia się w tym kierunku. Watykan na podstawie oficjalnej umowy ze Wspólnotą Europejską, oraz na mocy Traktatów Laterańskich - posiada prawo do bicia własnej monety. Konwencja Rady Europejskiej z 2000 r. (art. 3 decyzji Rady 1998 r.) zezwoliła Watykanowi na posługiwanie się walutą euro, z prawem do bicia tego rodzaju monety. Zestaw z okresu pontyfikatu Jana Pawła II to 8 monet o nominałach od 1 centa do 2 euro. Oraz monety okolicznościowe 5 i 10 euro.

Wartość nominalna emitowanych monet nie może przekraczać 670 tys. euro. Na ich awersie umieszczona jest podobizna papieża i rok pontyfikatu. Rewers jest identyczny jak w przypadku wszystkich krajów strefy euro. Watykan może też emitować monety pamiątkowe, które nie mają wartości obiegowej w krajach UE. Ponadto z okazji wakansu na Stolicy Piotrowej oraz roku jubileuszowego może emitować monety o wartości do 201 tys. euro.

Monety euro bite przez Watykan są przedmiotem ogromnego zainteresowania wśród kolekcjonerów. Nie tylko kolekcjonerzy, ale spekulanci i inwestorzy przenoszą swoje zaangażowanie na zakup monet euro. Niski nakład monet powoduje sztuczne zawyżanie cen - nawet kilkukrotnie. Najgorsze jest to, że sam Watykan partycypuje w tego rodzaju spekulacjach. Bruksela postanowiła na podstawie specjalnie przygotowanych przepisów ukrócić
proceder z monetami. Z nastaniem roku 2010 zakończy się niechlubna sprzedaż monet euro - po cenie wyższej od nominału.

Źródła:

Deficyt Watykanu
Bruksela w sprawie samowoli Watykanu
Monety euro w Watykanie
Monety kolekcjonerskie Watykanu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 15.07.2009 20:26

Ciekawy temat dla kolekcjonerów na stronie - link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.