Facebook Google+ Twitter

Rok 2011 - Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-01-01 17:52

Sejm ogłosił rok 2011, Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Oprócz noblistki, patronami roku 2011 będą również Jan Heweliusz i Czesław Miłosz.

Maria Skłodowska-Curie / Fot. Nieznany http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Mariecurie.jpg&filetimestamp=20080512151028Uroczysta inauguracja, z udziałem prezydenta Sarkozy’ego, odbędzie się 29 stycznia w paryskiej Sorbonie. Roczne obchody oficjalnie zakończą się 25 listopada w Warszawie, na Zamku Królewskim.

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie. Była osobą wszechstronnie uzdolnioną: znała pięć języków, interesowała się socjologią, psychologią oraz naukami ścisłymi. Organizowała zajęcia dla dzieci wiejskich i nauczała języka polskiego, historii, algebry.

W czasie I Wojny Światowej uczyła personel medyczny jak wykonywać prześwietlenia.

Jednak większość swojego życia spędziła we Francji poświęcając się nauce.

Opracowała teorie promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkryła dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Pod jej kierunkiem przeprowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniono ją Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Pierwszy raz - w 1903 roku - z fizyki: za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu.

Jest jedyną kobietą, która Nagrodę Nobla otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym tą nagrodą w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

W roku 2009 magazyn ”New Scientist” uznał polską uczoną Marię Skłodowską-Curie za największą kobietę naukowca wszechczasów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.01.2011 23:28

Nic dziwnego, że autorkę artykułu inspiruje tak świetlana postać. Maria Skłodowska będąc wielką uczoną odważyła się także na styl życia, który w jej czasach uznawano za kontrowersyjny. Feminizm wówczas dopiero nieśmiało się wykluwał, a salony dla rewolucjonistów zawsze były zamknięte. Maria Curie Skłodowska zrewolucjonizowała zarówno klasyczne spojrzenie na tablicę Mendelejewa, jak też na Dekalog Praw od wieków uznawany za niepodważalny. Artykuł Ewy Krzysiak otwiera dyskusję na temat wielkiego, ale nie do końca jeszcze poznanego człowieka. Mam nadzieję na kontynuację tego niezwykle intrygującego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mam właśnie przed nosem ostatnio napisaną przez Barbarę Goldsmith biografię Marie Curie - Pierwszej Wielkiej Kobiecie "robiącej w nauce" powidzmy -> Pierwszej Damy Nauki Światowej.
Też chciałam o tym napisać, i też lenistwo wzięło górę, hehehe..;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.01.2011 18:47

I oby tylko był lepszy od poprzedniego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też miałam o tym dzisiaj napisać, ale lenistwo wzięło górę... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.