Facebook Google+ Twitter

Rok 2011. Szansa nowego otwarcia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-10-04 16:56

Wszystko co piękne i wzniosłe, ma swój początek w marzeniach. Bo jak powiadał Albert Einstein - "Wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy".

Czesław Niemen, miał swój sen o Warszawie i ujął go we wzruszającą poetykę i melodykę porywającej,nostalgicznej pieśni. Niccolo Machiavelli, miał swój sen o zjednoczonej po wieluset latach rozdarcia Italii; napisał więc "Księcia". Martin Luther King, miał sen o zrównaniu i braterstwie ras w Ameryce.I wykreował Baracka Obamę.

Wszystko co piękne i wzniosłe,ma swój początek w marzeniach. Bo jak powiadał Albert Einstein - "Wyobraźnia,ważniejsza jest od wiedzy". Ufam,że poniższy tekst wzbudzi życzliwą refleksję i bodaj pobieżne zainteresowanie.

Jest projekcją futurologicznej wizji,którą już umieściłem w internecie. Czy zasługuje na publikację prasową? Czy wzbudzi tak ogromnie konieczną dyskusję o perspektywach Polski? Polaków? W zjednoczonej Europie?

Sierpień 2011. Być może Donald Tusk ,nie potrzebuje już Polski. Ale Polska, jak nigdy dotąd, potrzebuje dziś Donalda Tuska!

I jakby to pokrętnie i karkołomnie, przewrotnie i obrazoburczo – w
kontekście dobiegającej końca kadencji – nie brzmiało, jedno jest bezsporne : Donald Tusk osiągnął jako człowiek w realnej polityce już wszystko. Obsadził swymi faworytami czołowe instytucje krajowe i europejskie, rządzi i bezpiecznie prowadzi swą formację przez burzliwe lata kryzysu, kataklizmów klimatycznych
i kompromitujących afer, zachowując jej integralność, niemal niewzruszone poparcie polityczne i popularność społeczną. Zaiste, niepospolity to dorobek. Choć – dalibóg – rad byłbym wiedzieć, bo niemały mam kłopot ze wskazaniem, jakim rzeczywistym zasługom, okolicznościom albo predyspozycjom – to zawdzięcza.

Ale Donald Tusk – przebiegły polityk, utalentowany organizator i skuteczny integrator, jest w głębi swej duszy – historykiem. I ma świadomość, że trwałe miejsce w panteonie historii, zyskuje się wizjonerstwem, rozległością horyzontów, rozmachem działań, nie zaś intelektualnym lenistwem i gnuśnością, pochlebstwem czy płaską kokieterią, wtłoczonymi w ciasne ramy cyklicznych i jednokadencyjnych wyborów. A to już zupełnie inna mentalność inspirująca i motywująca działanie, to kompletnie inna koncepcja i perspektywa zawłaszczania i wykonywania władzy. Przyświeca jej cel, nic nie mający wspólnego z trwaniem u władzy za wszelką cenę, z jej zdobywaniem i utrzymaniem dla niej samej.

Historyk Donald Tusk wie to doskonale i zdaje się stworzył już sobie przesłanki, by zamysł ten realizować ; wyżej się bowiem już nie wzniesie. A świadomość ta, daje mu olbrzymi margines swobody w zainicjowaniu dzieł, których bez przetestowania społecznego poparcia dla siebie i swojej formacji – nigdy bez ryzyka degrengolady, zapewne by się nie podjął. A tym bardziej – skutecznie zrealizował.

Jeśli więc dobrze się wczuwam w jego mentalność, jeśli trafnie odczytuję intencje, nadchodząca kadencja, będzie dla D.Tuska czasem realizacji historycznie nobilitujących i nieskrępowanych kadencyjnością – ambicji.

Ponieważ zaś brakuje dlań na polskiej scenie politycznej poważnej, kreatywnej alternatywy, ponieważ nikt inny – jak on – nie dysponuje tak silnym, zdyscyplinowanym i stabilnym społecznym poparciem, można mieć tylko nadzieję, że dostrzeże i trafnie zidentyfikuje kluczowe problemy Polski, fundamentalne wyzwania i niosące szanse perspektywy, predyspozycje i wizje które sprawią, że Polska znów zacznie coś znaczyć. Że właściwie odczyta znaki globalizującego się świata i jego trendy rozwojowe.
(Waldemar Bartosik)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ss
  • ss
  • 07.10.2011 02:50

" ...Tusk nie potrzebuje POLSKI..."

WYNIKI WYBORÓW: PIS-55%, PO-18%, PSL-5,0%, SLD-4,5%, PNJ-0,5% , POligłup -0,3%.- J.KACZYŃSKI PREMIEREM.TYLKO J. KACZYŃSKI i PIS - Ludzie mówią i piszą : DZIĘKUJEMY POboszewi-czerwoną kartką -piroman traci nerwy, tupie,wykazuje agresję,destabilizuje,lekceważy,skandalicznie się zachowuje, grozi...? Zagłosujmy TYLKO na J.KACZYŃSKIEGO i PIS,aby mógł SAMODZIELNIE rządzić UCZCIWIE POLSKĄ -skończmy z tym (NIE)rządem . Nie dajmy się OTUMANIANIU,MATACZENIU,KŁAMSTWOM,DEZINFORMOWANIU,DESTRUKCJI,HIPOKRYZJI, ... pseudo : partiom,mediom, zapraszanym do TV klakierom POligłupów,... - POligłupowali? Dalsze rządy PO,PSL to DALSZE SZYBKIE ZADŁUŻANIE POLSKI - tylko w ciągu 4 lat rządów Tuska DŁUG WZRÓSŁ o KOLEJNE 400 mld. ZŁ(wielu prof. ekonomi mówi,że może być ZNACZNIE większy) ,a jak przetrwonią : WSZYSTKIE pieniądze z OFE (przeznaczone na przyszłe emerytury) i pieniądze z UE to OKAŻE SIĘ,że jesteśmy WIĘKSZYM BANKRUTEM niż GRECJA.Kosztem ZANIŻANIA BUDZETU ZWIĘKSZAJĄ DŁUG POLSKI. Trzeba zmiany rządu na PIS, aby SPOŁECZEŃSTWO dowiedziało się jaka jest naprawdę WIELKOŚĆ zadłużenia BUDZETU i DŁUGU PUBLICZNEGO. Czemu dziennikarze nie pytają premiera i prezydenta o UZASADNIENIE SĄDU w sprawie OFE? oraz zmiast dyskutować o gospodarce to SZUKAJĄ TEMATY ZASTĘPCZE -jak tylko ZDYSKREDYTOWAĆ, PONIŻYĆ,OPLUĆ premiera J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS.studenci plotkują- insynuacje,kłamstwa,cynizm,hipokryzja,destrukcja,agresja,mataczenie,naditerp retacja, ... -słów przez :Tuska,Sikorskiego ... totalna głupota podpisania i wysłania listu do Merkel przez : byłych ministrów :Bartoszewskiego,Olechowskiego,Cimoszewicza,... -czy postradali rozum?,chcą WOJENKI z Niemcami?, ... , - szkodzą POLSKIEJ RACJI STANU.Piromani?,POligłupy?, ...???? -dość mamy dzielenia POLAKÓW,wojenek,hipokryzji, ... -PObolszewi?Chcemy dobrych i mądrych stosunków z NIEMCAMI i ROSJĄ - nie głosujmy na nich.Tózkobus pod nadzorem policji-zatrzymania,... -przypomina to trochę STAN WOJENNY jaruzela.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.