Facebook Google+ Twitter

Rok 2012 - koniec cywilizacji komputerów?

Najpopularniejszy horror ostatnich lat - koniec świata w 2012 roku został naukowo uzasadniony przez rosyjskich fizyków. Nie wybuchnie słońce, nie wymrą ludzie. Nastąpi koniec cywilizacji komputerów.

Jedna z pierwszych wersji Macintosha / Fot. Joonasl, CC 3.0,http://en.wikipedia.org/wiki/File:MacII.jpgWedług znanej na cały świat przepowiedni starożytnych Majów o końcu świata, w 2012 roku nastąpi zmierzch epoki piątego słońca. Słońce wybuchnie, a ludzie wymrą?

Czytaj też: Na wariackich papierach. Koniec świata na dwa sposoby

Ostatnio mogliśmy wiele usłyszeć o nadchodzącej apokalipsie. Temat od czasu do czasu pojawia się w mediach. Niemniej jednak według znanego rosyjskiego fizyka Pawła Polujana nie powinniśmy oczekiwać zmierzchu ludzkości. - Nastąpi po prostu nowa era. Komputery znikną na rzecz portatywnych, wygodnych i prostych w obsłudze urządzeń - mówi Polujan dla "Komsomolskiej Prawdy". Jakie to będą urządzenia? Naukowiec jeszcze nie wie. Jednak zastrzega, że nie będzie to prototyp innowacyjnych nowinek od Apple. - Takich urządzeń jeszcze nie ma na rynku - dodaje.

Słynne prawo Moore'a (komputery powinny udoskonalać się co dwa lata) było święcie przestrzegane przez korporacje komputerowe od 1965 roku. Co teraz? Moor przyznał, że jego stabilna reguła w innowacyjnym XXI wieku najprawdopodobniej obowiązywać nie będzie.

W 2012 roku na rynek wejdą małe panele z dużym ekranem i klawiaturą. To właśnie one, zdaniem naukowca, przyczynią się do zmierzchu cywilizacji komputerów.

Czytaj też: Apple zaprezentował iPada 2. Będzie szybszy, smuklejszy i lżejszy

Rosyjski fizyk twierdzi, że zostanie wynaleziony specjalny serwer, dostęp do którego będzie ograniczony. To właśnie taki innowacyjny skok ochroni w 100 proc. oprogramowanie urządzenia od wirusów. To wyeliminuje hakerstwo. Kolejnym krokiem będzie zastąpienie dysku twardego i procesora. Jak? Wszystko rozwiąże innowacyjny serwer.

Paweł Polujan zdradził tylko jedną tajemnicę - Pracujemy teraz nad podobnym projektem. Jeśli wszystko będzie dobrze, to właśnie Rosja stanie się ojczyzną najnowszych technologii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Nyarlathotep
 • Nyarlathotep
 • 16.05.2011 23:46

Zastąpienie HDD i CPU przez ów serwer - to się nazywa mainframe z pułkiem terminali. Serwer może łączyć się ze światem w pudełkach wirtualizacji, i to jest stosowane. To wszystko już było.
Problemy:
- Programuje się na realnej klawiaturze. Jeżeli ktoś pisze program w C++ na smartfonie, przy użyciu tej zrytej klawiaturki, gdzie aby dać średnik trzeba się przełączyć, to jest masochistą. Duży dotykowy ekran, ale z technologią "nie wybije czy wybije kilka razy" też odpada. Klawiaturę trzeba poczuć, żeby pisać coś więcej niż SMSy.
- Osobiście używam dwóch urządzeń: Prostej komórki z połączeniem do świata i palmtopa bez. W palmtopie trzymam prywatne dane. W technologii zaproponowanej przez kolegów ze Wschodu, podobnie jak w smartfonach, nie ma miejsca na prywatne dane. I o ile myszkując w nielegalnym API mogłeś w smartfonie wyłączyć łącza wifi, GSM i BT, po czy cieszyć się z tak przysposobionego "palmtopa", o tyle tutaj jest się od tych łącz w 100% uzależnionym.
- Robi się coraz "cięższe" urządzenia, ale zasilanie pozostaje takie samo. Smartfony ładujemy już praktycznie codziennie. Czy skończy się na ładowaniu komórki co godzinę? Przypominam, że taki "eksterioryzowany" system będzie wymagał energożernego łącza i kolosalnej pamięci do każdej działalności, co jest dla baterii właściwie tym samym co porządne obciążenie dobrego CPU konwencjonalnego telefonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eustachy Bielecki - Ad 1. Do istnienia komputera nie jest potrzebny procesor czy twardy dysk - przez większość historii komputery ich nie posiadały, były komputery mechaniczne, lampowe, tranzystorowe, były komputery z samą pamięcią operacyjną, z pamięcią na taśmie perforowanej, na taśmie magnetycznej, itd., a przyszłe analogiczne maszyny też będą komputerami: optycznymi, molekularnymi, kwantowymi, biologicznymi, czy innymi, ale komputerami.

Ad 2. Uczony nic nie wspomniał o tym że wie jaka będzie przyszłość bo nad nią pracuje, wspomniał tylko że TEŻ PRACUJE NAD CZYMŚ PODOBNYM.

Ad 3. Mam znajomych Chińczyków czy Arabów, nie wiedzą o takich bzdurach. Myśli Pan że pański kraj jest pępkiem świata i wszędzie jest to samo co w Polsce, a nie jest, np. więcej jest filmów w Chinach czy krajach arabskich z Indii niż z USA.

Ad 4. Ja Pana nie parafrazuję gdyż wypisuje Pan bzdury - jest diametralna różnica między pańskim: komputery rozwijają się co 2 lata, a moim i Moora: co 2 lata podwaja się moc obliczeniowa komputerów.

Ad 5. Serwer nie może istnieć bez hardware, zawsze jest to fizyczna jednostka o określonym przeznaczeniu, po prostu jest to komputer świadczący określone usługi, zaś praca pańskiego "sławnego naukowca" jest właśnie pracą nad taką jednostką a nie nad samym oprogramowaniem dla nieistniejącego fizycznie komputera (czy jak Pan chce maszyny cyfrowej niebędącej komputerem), bzdury Pan wypisuje aż wstyd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
(po)ruta
 • (po)ruta
 • 12.03.2011 15:53

Bełkoczesz capie bez sensu... w 2012 roku jak powiadał stary góral Polska będzie aż po Ural, za Uralem będą Chiny, a was nie będzie s.....y :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
rt4ymj0j56j
 • rt4ymj0j56j
 • 12.03.2011 14:14

1. Doda też jest sławna i podobnie ów naukowiec: wie, że coś się zmieni, ale nie wie na co - takie "epokowe" wypowiedzi kwalifikują go do zmiany zawodu, niby jakie urządzenie potrafi działać /wraz z oprogramowaniem/ bez jednostki sterującej tymże? komórka? tv? nowoczesna lodówka? - chyba autor nigdy w życiu nie widział na oczy scalaka... a to procesor /jego składnia / właśnie.
2. Naukowiec na tym poziomie, na jakim Doda jest artystką...
3. Wróżby, przepowiednie i hi-tech to kiepskie połączenie.
4. Po co odnosić się do prawa Moore'a gdy się go nie rozumie - lecz wyjaśniam: chodziło o postęp technologiczny w budowie mikroprocesorów... a nie prostoty obsługi komputerów, udoskonalania, czy innych bzdur - to jedynie zwiększenie możliwości mocy obliczeniowych z którego to faktu wcale nie wynikają w prosty sposób wspomniane konsekwencje /NASA nadal wysyła jednostki z lat 80-tych w kosmos.../
5. ???? Pan ma pojęcie w jakim temacie się wypowiada?

gdy na krytykę odpowiada się obrazą najlepiej pisać pamiętniki... offline

Komentarz został ukrytyrozwiń
KrNi
 • KrNi
 • 12.03.2011 13:59

Panie Eustachy. Dwa ostatnie akapity świadczą bardziej o tym, że rosjanie myślą zbudować system, który będzie nas kontrolował. Taki sobie "bigbrother". Może Panu się to podoba, ale mnie nie. Rosjanie, jak coś wymyślają to nie dla ludzi, tylko dla władzy. Niby niedużo lat minęło od przemian w Polsce, a ludzie już zapomnieli tamte czasy. Cóż krótką macie pamięć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ataki Pana są nieuzasadnione, a ten długi i "mądry" komentarz napisany przez Mariusza Orłowskiego to najprostsze lanie wody.

1. Po pierwsze jeden z najbardziej Sławnych fizyków rosyjskich oświadcza jednej z Największych rosyjskich gazet o tym, że Nowe Urządzenia zastąpią komputery. Dlaczego te urządzenia nie można nazwać komputerami? Bo nie będzie procesora i dysku twardego.
2. Naukowiec tylko nakreślił przedmiot swoich obecnych badań. Nie może przecież całemu światu opowiadać o swoich niedokończonych, możliwie rewolucyhnych, badaniach.
3.Domniemana teoria o końcu świata w 2012 roku jest znana powszechnie. Czy myśli Pan, że 1,3 miliarda Chińczyków nie chodzi do kina (jakiś czas temu był film 2012 w światowych kinach)?
4. Pana interpretacja prawa Moora jest parafrazą moich słów. Po co pisać, aby pisać?
5.Serwer nie jest komputerem. To błąd. Serwer jest programem, świadczącym usługi na rzecz innych programów.

Nieuzasadniona krytyka czasem graniczy z obłędem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powyższy artykuł to bełkot. W tytule i zajawce jest "koniec cywilizacji komputerów" a w treści że komputery się rozwiną i powstaną ich nowe typy. W zajawce jest że "koniec świata w 2012 roku został naukowo uzasadniony przez rosyjskich fizyków" a w treści jest że jeden(!) niesławny fizyk dla zwykłego dziennika (nie czasopisma naukowego) oświadczył że mu się wydaje - na co nie ma żadnych dowodów - że będą nowe urządzenia i że nawet nie wie jakie (doprawdy niezłe "naukowe uzasadnienie"...). W artykule jest powoływanie się na "znaną na cały świat przepowiednię Majów" - a nie ma żadnej takiej PRZEPOWIEDNI, tylko wg niektórych interpretacji KALENDARZA Majów ma się on kończyć w 2012 roku i nie jest to znane na całym świecie - jest znane tylko na Zachodzie gdzie takie sensacje rozpowszechnia się w książkach i mediach dla kasy, zaś takimi bzdurami nie interesują się żadne kraje leżące poza wpływem USA - np. nie wie o tej interpretacji kalendarza 1,3 miliarda Chińczyków. Prawo Moore`a nie dotyczy tego co pisze autor - że "komputery powinny udoskonalać się co dwa lata" - komputery udoskonalane są stale, bez przerwy, a nie co 2 lata, tylko co dwa lata wykładniczo, czyli dwukrotnie, wzrastają ich różne parametry (podwaja się wydajność). I prawo to nie było "święcie przestrzegane przez korporacje komputerowe" - jak pisze autor - bo nie jest to prawo zobowiązujące do czegokolwiek przedsiębiorstwa, jest to określenie rozwoju technologicznego, który następuje niezależnie od czyjegoś chciejstwa, na zasadzie konkurencji kapitalistycznej i zaspokajania potrzeb wolnego rynku (po za tym prawo to brzmiało kiedyś inaczej i zostało zmodyfikowane). Dalej w artykule jest o nowym serwerze - a serwer to jest właśnie komputer, czyli to co miałoby zniknąć z Ziemi według tego co stoi w artykule wyżej. Zastanawia mnie kto dopuścił taki artykuł PRAKTYKANTA W24 do druku, przecież autor kompletnie nie wie o czym pisze, na dodatek wielokrotnie zaprzecza sam sobie, i ten tekst się do niczego nie nadaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
rt4ymj0j56j
 • rt4ymj0j56j
 • 12.03.2011 00:15

takie proste /prostackie/ urządzenia już są: komórki, play-station, i cholera wie co jeszcze, jednak autor tej tezy zapomniał o tym, że są ludzie, którzy wykorzystują komputer jako wszechstronne narzędzie i ich to nie zadowoli... paluchy odbite na monitorze - to najgłupszy z wynalazków

prawo http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Moore'a brzmi "ciut inaczej", Murphiego w tej dziedzinie raczej trudno zastosować

Komentarz został ukrytyrozwiń
KrNi
 • KrNi
 • 11.03.2011 22:55

żeby nie było bandyctwa, żeby nie było złodziejstwa, żeby nie było niczego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.