Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12620 miejsce

Rok 2013 rokiem rodziny. Czy na pewno?

Rok 2012 nie był łaskawy dla rodziców. Zaostrzone przepisy przyznawania becikowego, podwyżki w żłobkach i przedszkolach i wzrost podatku na niektóre artykuły dziecięce to tylko niektóre z przykładów, jakie godzą w polską politykę prorodzinną. Czy rok 2013 to zmieni?

Na konferencji prasowej zorganizowanej na początku stycznia, premier Donald Tusk ogłosił rok 2013 rokiem rodziny / Fot. fot agastecheg/ royalty free/ http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=download&id=1111655Na konferencji prasowej zorganizowanej na początku stycznia, premier Donald Tusk ogłosił rok 2013 Rokiem Rodziny. 50 mln zł na budowę żłobków, planowany od 1 lipca program dotyczącej refundacji in vitro i wydłużone urlopy macierzyńskie brzmią zachęcająco. Niestety rok 2012 zamiast wspierać rodziny, przyniósł tylko dodatkowe zmartwienia. Również w tym roku nie obędzie się bez petycji, sprzeciwów i niezadowolenia z decyzji rządu. Przekonaliśmy się bowiem, że formułowane postulaty rzadko kiedy przyjmują postać konkretnych propozycji. Polityka prorodzinna w Polsce prowadzona jest raczej nieefektywnie. Oto dowody.

Wydłużony urlop macierzyński

Od 1 stycznia 2013 ojcowie mogą przebywać na urlopie maksymalnie 8 tygodni / Fot. Fot. Raphael Goetter/ lic Creative Commons/ http://s3.amazonaws.com/estock/fspid10/22/98/84/2/lucile-newborn-sepia-2298842-o.jpgTo temat, który od paru miesięcy wzbudza najwięcej kontrowersji. Projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zakłada wydłużenia do roku czasu urlopu macierzyńskiego. Niestety skorzystać z niego będą mogły wyłącznie matki, które 1 września 2013 r. będą przebywać na półrocznym urlopie macierzyńskim (20 tygodni podstawowych i sześć tygodni dodatkowych) Wówczas będzie można go wydłużyć o kolejne 26 tygodni. W praktyce oznacza to, że kobiety, które urodzą przed 18 marca zostają na starych zasadach, a tym, które urodzą 18 marca i później, będzie należał się wydłużony urlop macierzyński .
Na Facebooku powstała grupa otwarta: Żądamy sprawiedliwego traktowania dla Matek 2013!

Rodzice napisali również petycję do Ministra Pracy i Polityki Społecznej: List otwarty w sprawie objęcia urlopem rodzicielskim rodziców wszystkich dzieci narodzonych w 2013 r

Każdy rodzic chce korzystać z takich samych przywilejów. "Prosimy, nie pozostawajcie głusi na nasze argumenty i nie wprowadzajcie sztucznych podziałów, które stawiają nasze dzieci na gorszej pozycji już od dnia narodzin. Pozwólcie wszystkim dzieciom urodzonym w roku 2013 korzystać z takich samych przywilejów!"

Aktualne przepisy pozwalają uzyskać przez pół roku 100 proc. zasiłku macierzyńskiego lub przez cały rok 80 proc.

Becikowe

Już w 2012 roku zaostrzone zostało kryterium przyznawania jednorazowej zapomogi na dziecko. Becikowe mogły otrzymać wyłącznie matki, które w trakcie ciąży pozostawały pod stałą opieką lekarską, a pierwsze badanie zostało wykonane przed 10. tygodniem ciąży. W roku 2013 ten wymóg pozostaje bez zmian, ale zapomogę będą otrzymywać wyłącznie rodzice spełniający określone kryterium dochodowe. Zmiana ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 12 października 2012 r. zakłada przyznanie becikowego rodzinom, w których dochód na jednego członka nie przekracza kwoty 1922 zł netto miesięcznie. Ten przepis prawdopodobnie pozbawi becikowego około 10 proc. wszystkich ubiegających się o nie rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W "ruletce", zależnej od decyzji urzędniczej - odpowiedź na tytułowe pytanie zweryfikuje codzienność młodych rodziców 2013r.

http://metromsn.gazeta.pl/Portfel/1,126512,13165756,Uwaga__Zmienia_sie_sposoby_rekrutacji_do_przedszkoli_.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, Pani odpowiedź świadczy o tym, że nie rozumiemy się zupełnie. Dobrze rozumiem czym różni się rok 2012 od 2013. Moja uwaga miała wskazać na pewną sztuczność występującą prawie zawsze podczas podejmowania jakiejkolwiek decyzji o terminie wprowadzenia zmiany. Zawsze będą osoby z "pogranicza", których nie obejmuje ta zmiana dająca jakiś przywilej, a najgorzej jest wtedy, gdy osoby te nie mogą mieć żadnego wpływu na bieg wydarzeń. Całkowita ruletka, zależna tylko od decyzji urzędniczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, mówimy o roku 2013, a nie 2012.
Nowa ustawa dotyczy roku bieżącego. Jeżeli zatem dziecko urodziło się w noc sylwestrową po godz 00.00 to chyba oczywiste, że powinno korzystać z tych samych przywilejów. W końcu przyszło na świat w roku 2013 i nowa ustawa powinna również jego dotyczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat z listu "Pozwólcie wszystkim dzieciom urodzonym w roku 2013 korzystać z takich samych przywilejów!"
To jest czysta demagogia, ponieważ każda data przyjęta jako punkt "zerowy" będzie niesprawiedliwa. Bo niby dlaczego dziecko urodzone w noc sylwestrową 2012 roku ma być gorsze od tego urodzonego kilka godzin później?

Jeżeli chcemy być już tak super sprawiedliwi, to wprowadźmy taki punkt "zero" np. za 9 miesięcy... czy za rok, z wcześniejszym powiadomieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.