Facebook Google+ Twitter

Rok 2015 będzie o sekundę dłuższy niż ubiegły. Wszystko za sprawą sekundy skokowej

30 czerwca, tuż przed północą Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia doda tzw. sekundę skokową, by umożliwić synchronizację zegarów atomowych. To dwudziesta szósta dodatkowa sekunda dodana od 1972 r.

https://flic.kr/p/dB3Z2q / Fot. othree/CC BY 2.0Sekunda skokowa, zwana również sekundą przestępną dodawana jest w połowie lub pod koniec roku, by umożliwić synchronizację czasu słonecznego z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC). Ten ostatni jest czasem wzorcowym.

30 czerwca zegary atomowe wskażą godzinę 11:59:60. UTC jest czasem stałym, a ruch obrotowy Ziemi zwalnia o tysięczne części sekundy na dobę. Stąd konieczność dodania raz na jakiś czas sekundy skokowej - przypomina The Telgraph.

Proces ten przeprowadza International Earth Rotation Service, czyli Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia Międzynarodowej Asocjacji Geodezji. Zabieg nie jest wyłącznie symboliczny. W 2012 r. po dodaniu sekundy przestępnej doszło do problemów z funkcjonowaniem serwisów Mozilla, Reddit, Foursquare, Yelp, LinkedIn i StumbleUpon. Błędy pojawiały się również w systemach Linuksowych i oprogramowaniu JAVA. Wszystko za sprawą synchronizacji czasu z zegarami atomowymi bez uwzględnienia dodatkowej sekundy. Z problemami poradziło sobie za to Google, które wdrożyło oprogramowanie biorące pod uwagę różnicę.

Czytaj także: Gitarzysta Slayera zostanie na stałe patronem ronda w Jaworznie? Chcą tego fani zespołu


Od 1972 r. powyższy procedurę przeprowadzono 26 razy. W tym czasie ruch obrotowy Ziemi był opóźniony o 26 sekund w stosunku do zegarów atomowych.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.