Facebook Google+ Twitter

Rok 2030: Polska krajem powszechnej szczęśliwości

Nie jest to bynajmniej tytuł powieści science-fiction, tylko wizja Polski w 2030 r. jaką przedstawia oficjalny dokument Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pt. Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030, który ma być we wtorek przyjęty przez rząd.

 / Fot. Tadeusz KowalskiPrzeczytałem w RMF24.pl informację, która mnie zelektryzowała. Polska w 2030 r. będzie krajem miodem i mlekiem płynącym. A wszystko to za sprawą rządowego dokumentu "Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030". Podobnie więc jak dziennikarka RMF FM, nie odmówiłem sobie przyjemności przejrzenia tego dokumentu.

Według tej ponad 200-stronicowej wizji, Polska w 2030 roku będzie państwem dobrze zagospodarowanym, sprawnie zarządzanym i bezpiecznym. Poziom dochodów Polaków ma osiągnąć wówczas europejski poziom, poziom PKB w przeliczeniu na mieszkańca, średni standard poziomu życia i dostęp do usług publicznych, ma być także zbliżony do średniej europejskiej, a w zakresie kapitału ludzkiego, ma być nawet wyższy.

W miastach ma mieszkać niemal 80 proc. ludności. Utworzą się też w Polsce policentryczne sieci metropolii, z których Warszawa ma należeć do funkcjonalnie najważniejszych miast Europy. Ma obowiązywać zakaz zabudowy wzdłuż dróg krajowych i wojewódzkich, a nad planowaniem będzie czuwała kompetentna kadra.

Polska będzie miała rozbudowaną sieć komunikacji. Będziemy mogli wybierać sposób podróżowania między gęstą siecią autostrad i dróg ekspresowych, a szybkimi kolejami lub komunikacją powietrzną. Pociągi będą mknąć z szybkością 200 km/godz., a z każdego miejsca w Polsce, do stolicy dojedziemy maksymalnie w 2 godziny. W pobliżu Warszawy i Łodzi, mają funkcjonować po cztery międzynarodowe lotniska, w pozostałych metropoliach - po trzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.