Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

28912 miejsce

Rok Chopina pod znakiem Gryfa

Konferencja prasowa przy muzyce Chopina? Oczywiście! W Szczecinie utwory słynnego kompozytora zaprezentował młody pianista Marcin Landowski. Nie można zaprzeczyć, że program obchodów Roku Chopinowskiego w Szczecinie prezentuje się imponująco! Zapraszam do lektury i uczestnictwa w obchodach!

Logo / Fot. Organizatorzy W Szczecinie jubileusz 200. rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych rodzimych kompozytorów będzie stał pod znakiem szerokiej "koalicji kulturalnej", która przygotowała dla mieszkańców zachodniopomorskiego projekt "Poza czasem i przestrzenią - Rok Chopinowski w Szczecinie". W jego ramach od lutego do października br. będą odbywały się przedsięwzięcia, których rozstrzał gatunkowo-interpretacyjny oraz nietuzinkowość miejsc wydarzeń będzie stanowić o wielkiej sile oddziaływania tego szczecińskiego projektu.

Niekonwencjonalność koncepcji połączona z szerokim wachlarzem działań artystycznych ma pozwolić przedsięwzięciu "Poza czasem i przestrzenią" pozytywnie wyróżnić się na tle innych polskich miast. Ponadto poszczególne wydarzenia będą kierowane do widzów o zróżnicowanych gustach kulturalnych. Od wytrawnych koneserów XVIII-wiecznych kompozycji do tych, którzy nie obcują na co dzień z muzyką klasyczną. Przez każde z wydarzeń będzie przemawiać lokalny duch, odwołujący się do miejsc czy też geograficznych uwarunkowań specyficznych dla Szczecina. Nie zabraknie więc przedsięwzięć na Jeziorze Dąbiu (na pokładzie wraku wpółzatopionego statku- tzw. betonowca), w porcie lotniczym Szczecin-Goleniów, jak i urokliwym, odrestaurowanym Ogrodzie Różanym w Parku Kasprowicza czy też w przestrzeniach industrialnych.

Zbiór tych zróżnicowanych, nowatorskich oraz ambitnych projektów artystycznych ma odzwierciedlać tygiel historyczno-społeczny tego zachodniopomorskiego miasta, które pretenduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Pierwiastek transkulturowości będzie miał swoje odbicie w dwóch wydarzeniach. W kwietniu Teatr Kameralny przygotował polsko-francuską sztukę "Nokturn dla Pani Tilebain", która ma podkreślać dwu-narodowy życiorys Fryderyka Chopina. Autorzy tego spektaklu chcą także udowodnić, że ten wybitny polski kompozytor miał także w swoim życiu epizod szczeciński. Z kolei w lipcu na wraku betonowego okręgu "Ulrich Finsterwalder" na Jeziorze Dąbiu odbędzie się "Chopin na betonowcu". Wydarzenie, przygotowane przez Stowarzyszenie "Boogie Brain", połączy polską (twórczość Chopina) i niemiecką (miejsce), historię, aby zostać poddanym interpretacjom jazzmenów z USA (perkusista Jim Black, saksofonista Chris Speed). Nie zabraknie również plejady polskich weteranów synkopowych rytmów z Tymonem Tymańskim, Włodzimierzem Kiniorskim oraz Antonim Gralakiem na czele.

Natomiast wielkim widowiskiem będzie projekt "Emigracja. Chopin". Jego tematem przewodnim, realizowanym przez Filharmonię Szczecińską w kooperacji z Domem Kultury "13 Muz", będzie przeszłe i teraźniejsze znaczenie słowa "emigracja". A nic tak dobrze nie kojarzy się z tym miejscem, jak port lotniczy. Dokładnie 1 marca 2010, w dniu dwusetnych urodzin wybitnego polskiego kompozytora, szczeciński pianista Sławomir Wilk wraz z orkiestrą symfoniczną szczecińskiej filharmonii wykona w hali przylotów portu lotniczego Szczecin-Goleniów koncert e-moll Fryderyka Chopina. Koncertowi będą towarzyszyć również efekty wizualne tworzone przez artystów na żywo. Całość wydarzenia będzie następnie retransmitowana (10 października - w dniu opuszczenia Polski przez tego polskiego artystę) na ekranach usytuowanych w 10 największych krajowych portach lotniczych.

Żywioł natury oraz kameralny, rodzinny klimat będą towarzyszyły przedsięwzięciom organizowanym przez Szczecińską Agencję Artystyczną oraz Szczecińską Filharmonię. W okresie letnim w bajecznym Ogrodzie Różanym odbędzie się cykl weekendowych koncertów "Fryderyk i róże", których mottem przewodnim będzie twórczość Fryderyka Chopina. Głos i dźwięk zostanie oddany młodym adeptom, którzy będą zgłębiać meandry muzyki klasycznej. Na inaugurację projektu orkiestra szczecińskiej filharmonii wykona koncert Fryderyka Chopina e-moll. Całość poprzedzona zostanie trzema koncertami symfonicznymi również w wykonaniu filharmonii - w lutym oraz marcu. Nie zabraknie także warsztatów skierowanych do najmłodszych (co dwa tygodnie "Bajeczki Różaneczki").

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W szczecinie jest wiele atrakcji i imprez kulturalnych, choć Szczecinowi do Wrocławia daleko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale super impreza! Ach jaka szkoda, że akurat 1 marca nie będę w Szczecinie.. A tak poza tym to uwielbiam Waszą filharmonię!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.