Facebook Google+ Twitter

"Rok diabła" Zelenki w ramach cyklu Tematy Tabu w kinie Alchemia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-02-20 12:02

W ramach cyklu Tematy Tabu, w kinie Alchemia odbędzie się prezentacja obsypanego nagrodami filmu "Rok diabła" w reżyserii jednego z najbardziej popularnych czeskich twórców filmowych Petra Zelenki. 24 lutego w kinie na warszawskiej Starówkę będzie można zobaczyć ten wyjątkowy film oraz uczestniczyć w dyskusji z zaproszonymi gośćmi.

 / Fot. plakatRok diabła został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach.

Jak co tydzień, po filmie organizatorzy zapraszają na spotkanie z gośćmi. Tym razem z przedstawicielami MONARU, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz misji ośrodka, ludzkiej naturze i zmaganiach dnia codziennego. Spotkanie z udziałem publiczności, całkowicie gratis.

"Spotkanie z pewnymi ludźmi może odmienić nasze życie. Tak jak spotkanie z cudem, aniołem lub alkoholem. "Rok diabła" to film o takich właśnie spotkaniach. Jan Holman, wyleczony alkoholik, przyjeżdża do Czech, aby nakręcić film dokumentalny o szpitalu odwykowym. Tam spotyka się z Jaromírem Nohavicą i jego aniołem stróżem - Karlem Plíhalem, który "na próbę" inscenizuje swój własny pogrzeb. Konduktowi żałobnemu towarzyszy muzyka grupy "Czechomor"; ich energia zauroczy Plíhala na tyle, że zaproponuje im wspólne występy. To początek niezwykłej opowieści, w której rzeczywistość przeplata się z cudami, magią i niezwykłością".

Rok diabła to film, który można określić jako fabularyzowany dokument, jednak wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń, widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: Jaromir Nohavica, Karel Plihal, zespół folkowy "Czechomor", angielski muzyk rockowy Jaz Coleman oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany w filmie przez czeskiego filmowca Jana Prenta).


Poruszanych tematów również jest wiele: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, dalej - wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości. Niewątpliwie jednak najważniejsza pozostaje muzyka - doskonałe tło dla metafizycznych dociekań i wędrówek bohaterów. Zelenka umiejętnie łamie reguły filmowej narracji wykorzystując szeroki repertuar środków - film jest pełen ironii, metafor, przenikających się epizodów i wszystkiego tego, co uniemożliwia jego jednoznaczną interpretację, a zbliża do doskonałej mistyfikacji.

24 lutego, kino ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4)
godz.18:30, bilety 12 zł
Rok diabła – reż. Petr Zelenka, Czechy 2002, 88 min.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.