Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29572 miejsce

Rok Kazimierzowski w Będzinie

W 700. rocznicę urodzin ostatniego z rodu Piastów, w Będzinie zainaugurowano Rok Kazimierzowski.

Na zdjęciu ks. Andrzej Stępień, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Będzinie, oraz Adam Lazar, starosta będziński. / Fot. pr/pciBędzin rozpoczął obchody Roku Kazimierza Wielkiego. Inauguracja odbyła się 4 stycznia w Starostwie Powiatowym w Będzinie. Inicjatorem i organizatorem roku Kazimierzowskiego jest Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce, działające przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Patronat nad uroczystościami objęły władze miasta i powiatu oraz biskup sosnowiecki.

- Zarówno starosta Adam Lazar, jak i prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto Janusz Piątek chętnie włączyli się do działań, doceniając znaczenie pomysłu - mówi ks. Andrzej Stępień, proboszcz parafii oraz prezes Stowarzyszenia Ratujmy Kościół na Górce.

Wykład inaugurujący obchody wygłosił Janusz Piątek, który jest członkiem Stowarzyszenia Ratujmy Kościół na Górce, oraz prezesem Stowarzyszenia Nasze Miasto. / Fot. pr/pciInaugurację rozpoczął wykład Janusza Piątku, poświęcony wpływowi Kazimierza Wielkiego na rozwój Będzina. Zaprezentowano także film o historii parafii Świętej Trójcy w Będzinie. Inaugurację zakończył koncert Ewy Lewandowskiej w ramach cyklu "Muzyka w Starostwie". W ramach obchodów organizatorzy planują m.in.: konkurs wiedzy dla uczniów, spektakl teatralny, książkę poświęconą związkom króla z Będzinem. W kwietniu po uroczystej Mszy św. odsłonięty zostanie witraż poświęcony królowi.Król Kazimierz Wielki, którego 700. rocznicę urodzin obchodzimy w 2010 r., nadał Będzinowi prawa miejskie w 1358 r. Zlecił również wzniesienie zamku oraz przebudowę kaplicy z drewnianego na murowaną.

Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce działa na rzecz remontu kościoła Świętej Trójcy w Będzinie. Świątyni grozi katastrofa budowlana. - Kościół ma wiele pęknięć. Niektóre z nich, są na tyle duże, że można w nie włożyć całą dłoń - mówi inż. Gabriel Korbut, członek Stowarzyszenia.

O działalności stowarzyszenia można poczytać w internecie na jego blogu oraz na stronie parafia.bedzin.pl.

Zobacz także:
Wykład Janusz Piątka
Historia parafii w Będzinie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.