Facebook Google+ Twitter

Rok Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Tymczasem, jak pokazują sondaże, 75 proc. warszawiaków nie wie, że jedyna w historii podwójna noblistka pochodziła z Warszawy.

Tablica informacyjna na Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Freta 16 w Warszawie / Fot. Gophi, GNU, CCU 3.0, http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/2007-08-06_Tablica_informacyjna_na_Muzeum_Marii_Sk%C5%82odowskiej-Curie%2C_ul.Władze Warszawy przy okazji roku Noblistki, w porozumieniu z Polskim Towarzystwem Chemicznym przygotowały projekt "Urodziłam się w Warszawie", mający na celu promocję miasta i przypomnienie sylwetki Marii Skłodowskiej-Curie. Akcja ma uświadomić warszawiakom, że pochodziła ona ze stolicy.

Jednym z pierwszych przedsięwzięć organizowanych w ramach projektu było odsłonięcie muralu , poświęconego największej polskiej uczonej, zamieszczonego na ścianie budynku u zbiegu ulic Lipowej i Dobrej. Artyści z Pracowni "Good Looking Studio" przedstawili jedyną w historii podwójną noblistkę w wymiarze 3D.

W ramach obchodów setnej rocznicy przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie,
planowane są liczne konferencje i happeningi. 20 stycznia odbędzie się konferencja pt. „Wokół Marii Skłodowskiej-Curie w jej Międzynarodowym Roku", w marcu 2011 roku - planowane jest dwudniowe spotkanie dla młodzieży, z kolei na lato organizatorzy zapowiadają interesującą grę miejską „Warszawskimi śladami MSC”.

Miejsca, które wyznaczają dziś szlak wielkiej polskiej uczonej to: ul. Freta (dom rodzinny – obecnie siedziba muzeum), kościoły św. Jacka i Nawiedzenia NMP, Krakowskie Przedmieście, a także skrzyżowanie ul. Królewskiej i Marszałkowskiej, gdzie mieściła się pensja Jadwigi Sikorskiej, do której uczęszczała noblistka. W gmachu obecnej Centralnej Biblioteki Rolniczej dojrzewał jej talent. Tam między innymi przygotowywała się do egzaminów na Sorbonę. Wiele lat później powiedziała: "Gdyby mnie w Warszawie dobrze nie nauczyli analizy chemicznej (…) nie wydzieliłabym radu”.

Przypominamy, że w Warszawie przy ulicy Freta 16 znajduje się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie w ramach roku wielkiej uczonej planowana jest nowa interesująca ekspozycja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

W zupełności zgadzam się z moim przedmówcą. Uważam, że powinno się o tej wspaniałej kobiecie więcej mówić, mam na myśli tu szkoły - godziny wychowacze. Jest ona przykładem niezwykłej pracowitości, pozytywiztycznego myślenia, skromnności i uczciwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.01.2011 09:34

Z całą pewnością można uznać Marię Skłodowską warszawianką, bo w tym mieście zyskała solidne podstawy naukowe, a ponadto nigdy nie zapomniała o Warszawie. Utworzenie Instytutu Radowego z jej funduszy jest najbardziej dobitnym dowodem na silne związki emocjonalne uczonej ze Stolicą. Wypada w tym miejscu wyrazić wielkie uznanie dla autorki za podjęcie wątku wielkiej Polski nie tylko z okazji ogłoszonego Roku pod jej patronatem. Los tej kobiety może być pouczającym drogowskazem dla wielu współczesnych kobiet. Ludzie widzą laury i zaszczyty zapominając o olbrzymich osobistych kosztach, jakie ta "siłaczka" wzięła na swoje wątłe barki. W samozaparciu i konsekwencji działania leży tajemnica jej tryumfu. A przecież pierwotnie członkowie komitetu Nagrody Nobla przyznali ją mężowi Marii sądząc, że ona mu tylko pomagała gotując obiadki, czyszcząc retorty i wspomagając go duchowo. Jej honorowo prowadzona walka o zaistnienie jest modelowym rozwiązaniem dla wielu współczesnych kobiet.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę o skasowanie. Wczesny ranek spowodował , że coś mi się pomyrdało

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.