Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13181 miejsce

Rok po śmierci gen. Sławomira Petelickiego

W niedzielę 16 czerwca 2013 roku odbyła się Msza święta w pierwszą rocznicę śmierci Generała Sławomira Petelickiego - twórcy GROM-u, wojownika, dowódcy i legendy.

Bogdan Węgrzynek / Fot. Menu GroupZmarły 16 czerwca ubiegłego roku Generał Sławomir Petelicki spoczywa w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W pierwszą rocznicę jego tragicznej śmierci, 16 czerwca 2013 r. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się w jego intencji uroczysta Msza święta.

Gen. Petelicki to ojciec polskich Wojsk Specjalnych. Jego potężny udział w budowaniu siły militarnej Polski po roku 1989 jest bezsprzeczny. To właśnie ten charyzmatyczny i bezkompromisowy wojskowy stworzył GROM - jednostkę wojskową, która należy do najlepszych sił specjalnych na świecie. Tworząc GROM przeprowadził w Polsce wojskową rewolucję. Przed przystąpieniem do NATO Generał zbudował formację, która bardzo szybko zdobyła szacunek przyszłych sojuszników.

gen. Sławomir Petelicki / Fot. PAPGenerał Sławomir Petelicki był wybitną postacią, zarazem niezwykle ciekawą i barwną. Służył Ojczyźnie oddając jej całe serce i życie. Był zarówno dżentelmenem ceniącym sobie honor jak i łobuzem z szelmowskim uśmiechem. Miał niezwykle silną osobowość, dokładnie określone plany, odpowiednie metody, zdolność do podejmowania kontrolowanego ryzyka i improwizacji oraz charyzmę, przez co porywał za sobą tłumy.

Bogdan Węgrzynek / Fot. Menu GroupCieszył się olbrzymim szacunkiem żołnierzy dlatego, że żył i ponosił takie samo ryzyko jak oni. Generał troszczył się o swoich żołnierzy nie tylko na polu walki, ale również po zakończeniu służby. Założył m.in. Fundację GROM, której celem jest otoczenie opieką rodzin żołnierzy GROM-u oraz inne jednostki specjalne. Był uwielbianym dowódcą, który bezgranicznie ufał swoim żołnierzom i rogatą duszą, której bezkompromisowość robiła mu wrogów.

Generał Sławomir Petelicki zmarł 16 czerwca 2012 roku od obrażeń głowy powstałych w wyniku postrzału z broni palnej. Z powodu braku dowodów i znamion przyczynienia się do śmierci Generała osób trzecich, śledztwo w tej sprawie zostało umorzone.

Bogdan Węgrzynek / Fot. Menu Group5 czerwca 2013 roku odbyła się premiera książki "Droga wojownika". Opowieści o twórcy GROM-u Generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas. "Droga wojownika" jest zbiorem opowieści o człowieku, który dał Polakom powód do dumy jakim jest GROM. W książce Generała wspominają ludzie, którzy zetknęli się z nim na różnych etapach jego życia, a więc szkolni koledzy, oficerowie wywiadu, twórcy służb specjalnych, dziennikarze, a przede wszystkim towarzysze broni. Komandosi, którzy razem z nim budowali GROM oraz ci, którzy potem mieli szczęście służyć pod jego rozkazami. Żołnierze, na których odcisnął swoje piętno oraz scalił w oddział jak palce zaciskają się w pięść.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.