Facebook Google+ Twitter

Rok szkolny już w poniedziałek. Weź zasiłek na wyprawkę

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-30 11:56

Jeśli Twoje dziecko rozpoczyna naukę, na same podręczniki wydasz 150 zł. Kiedy masz kilkoro dzieci, sytuacja robi się dramatyczna. Dodatkowo im klasa wyższa, tym koszty większe. Wsparciem są wtedy różnego rodzaju zasiłki, dodatki, stypendia

infografika: Maciej DudzikW gminie


Jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł, masz prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do niego, m.in. z tytułu rozpoczęcia nauki i kształcenia poza miejscem zamieszkania. Ich przyznawaniem i wypłatą (podobnie jak pozostałymi świadczeniami rodzinnymi) od 1 września zajmuje się wyłącznie gmina lub miejski bądź gminny ośrodek pomocy społecznej. Tu otrzymasz niezbędne druki i dowiesz się, jakie załączniki sa wymagane.
W MOPS-ie także możesz starać się o zasiłek celowy, np. na zakup podręczników. Załatwianie formalności zacznij od rozmowy z pracownikiem socjalnym (jego adres uzyskasz m.in. w sekretariacie ośrodka i w szkole Twojego dziecka). W tym przypadku kryterium dochodowe wynosi 316 zł (od 1 października – 351 zł).

Wyprawka ze szkoły


Funduszami na wyprawki dla pierwszaków z ubogich rodzin dysponują gminy.
– Środków (100 zł na ucznia) jest zawsze za mało w stosunku do potrzeb – mówi Lilla Jaroń, dyrektorka Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu. – Dlatego nie dajemy ludziom do rąk pieniędzy, ale przyznajemy pomoc w formie rzeczowej, tzn. sami zamawiamy podręczniki. Dzięki temu możemy wynegocjować korzystniejsze ceny i kupić więcej kompletów, niz wynikałoby to z kwot, które otrzymujemy z MEN-u.
Wnioski o taką pomoc szkoły przyjmowały w czerwcu. Na początku września dzieci dostaną nowe książki. Egzemplarze, które udało się kupić nadprogramowo, trafią do bibliotek. Będą pomocą dla rodzin, którym zabrakło na skompletowanie wszystkich podręczników.

Na dodatkowe lekcje

Szkoły także – do 15 września – przyjmują wnioski o MEN-owskie stypendia i zasiłki. O pierwsze (na zakup podręczników, przyborów, opłacenie dodatkowych zajęć itp.) mogą ubiegać się uczniowie, których dochód na osobę w rodzinie wynosi najwyżej 316 zł. Wysokość przyznawanej kwoty waha się od niespełna 45 do około 110 zł miesięcznie.
Szkolny zasiłek jest wyższy, wynosi maksymalnie 280 zł i może być przyznany (raz lub kilka razy w roku) uczniowi, który z powodów losowych znalazł się przejściowo w finansowych tarapatach. Pieniądze (podobnie jak te ze stypendium) wolno mu wydać tylko na cele związane z nauką. O szczegóły zapytaj szkolnego pedagoga. Można je też znaleźć na internetowej stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl.
`
Elżbieta Socha - NaszeMiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.