Facebook Google+ Twitter

Rok temu Benedykt XVI ogłosił, że odchodzi

Arcybiskup Georg Gaenswein, osobisty sekretarz Benedykta XVI zabrał głos w pierwszą rocznica ogłoszenia decyzji o abdykacji. Zdaniem duchownego była ona aktem odwagi, a nie ucieczki.

 / Fot. Massimo Macconi / domena publiczna /http://en.wikipedia.org/wiki/en:public_domainRok temu Benedykt XVI ogłosił, że 28 lutego 2013 r. o godz. 20.00 skończy się jego pontyfikat. Decyzja została przyjęta z niedowierzaniem. Ostatni przypadek abdykacji papieża miał miejsce w 1415 r. i dotyczył Grzegorza XII. Benedykt XVI został emerytowanym biskupem Rzymu i do konklawe, które wybrało jego następcę, Franciszka, przeniósł się do Castel Gandolfo. 2 maja 2013 r. powrócił do Watykanu, gdzie zamieszkał w domu Matki Kościoła.

Osobisty sekretarz Benedykta XVI i Prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gaenswein udzielił wywiadu dla włoskiego radia w rocznicę ogłoszenia decyzji. Mówił w nim o kulisach tamtych wydarzeń. Gdy papież podzielił się z nim informacją, że zamierza ustąpić odpowiedział "Ojcze Święty, ależ to nie możliwe" - czytamy w serwisie RP.pl. Arcybiskup tłumaczył również, że decyzja Benedykta XVI dojrzała w wyniku długiej refleksji i modlitwy. "Najważniejsze jest to, by dobrze zrozumieć, że był to akt odwagi, że to nie była ucieczka, lecz decyzja podjęta z wielką odpowiedzialnością" - powiedział.

Duchowny pytany o to czy decyzja papieża może stanowić precedens dla przyszłych papieży odpowiedział, że papież nie robił nic, by wpłynąć na kolejnych Biskupów Rzymu. "Oczywiście wraz z aktem abdykacji wskazał nowy fakt, który musi być szanowany" - dodał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.