Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13904 miejsce

Rok z życia kobiety - wieczór z poezją Krystyny Kozieł

W Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się promocja najnowszego tomiku wierszy miejscowej poetki, Krystyny Kozieł "Od zimy do zimy".

Najnowszy tomik Krystyny Kozieł wśród poprzednich zbiorków poezji. / Fot. Krzysztof KrzakTo iście kobieca przewrotność promować wiosną tomik wierszy "Od zimy do zimy". Ale aura (też rodzaju żeńskiego) zgotowała autorce, Krystynie Kozieł i miłośnikom jej twórczości niezbyt przyjemną niespodziankę, bo w piątkowy wieczór (21 kwietnia 2017 roku) w Ostrowcu Świętokrzyskim panował ziąb wywołany dość mocnym wiatrem. Pewnie to dlatego, że zjawiska atmosferyczne, mówiąc oficjalnie, stanowią częsty motyw wierszy ostrowieckiej poetki.

Ale ad rem: wydany przez kieleckie Wydawnictwo GENS zbiorek "Od zimy do zimy" jest trzecim w dorobku autorki. Poprzednie, z lat 2009 i 2014 nosiły tytuły: "Wiersze bez dat" i "Na bis". Najnowszy zawiera blisko 80Krystyna Kozieł czytała niektóre swoje wiersze z tomiku 'Od zimy do zimy'. / Fot. Krzysztof Krzak wierszy i 14 scenek utrzymanych w stylistyce prozy poetyckiej, a stanowiących zapis autentycznych, a może tylko wyobrażonych rozmów z Psem Dobra Rada. Ale formę dialogu ma większość utworów, które Krystyna Kozieł zamieściła w tym tomiku. Podmiotem lirycznym w jej wierszach jest kobieta, dojrzała, mądra, doświadczona przez życie, która może dać radę innej kobiecie, ale i sobie. "Chcę, muszę" – te słowa powtarzają się przynajmniej w dwóch wierszach i wyrażają pragnienie odmiany swojego losu przez bohaterkę wierszy Kozieł. W kolejnych poetyckich odsłonach poetka obrazuje jej emocje i refleksje wywołane kolejnymi wydarzeniami, którymi są przemijanie, rozstanie, niemożność porozumienia z bliskim Krystyna Kozieł podczas wieczoru autorskiego. / Fot. Krzysztof Krzakczłowiekiem, tęsknota, nieudana próba zaczęcia wszystkiego od nowa, samotność, czy może tylko osamotnienie… Ale także bunt i niezgoda na obecny stan ducha. Emocjom bohaterki wierszy Krystyny Kozieł nieustannie towarzyszy przyroda, zmieniająca się w zależności od pory roku (co w jakimś stopniu tłumaczy tytuł zbiorku). Jest więc "Wiosenne pragnienie", "Schizofrenia końca lata", "Natrętna" zima, która nie chce odejść czy wreszcie jesień, wywołująca wyznanie: "Listopadowo mi". Trzeba przyznać, że poetka z ogromną wyobraźnią, wręcz malarską, tworzy sugestywne obrazy – pejzaże: przyrody, a poprzez nią - wnętrza człowieka. Szczególne jednak wrażenie robią te wiersze, które układają się w jeden momentami bardzo bolesny dialog z nim, mężczyzną – przynajmniej fizycznie – nieobecnym. Wydaje się, że przy odrobinie pzreróbekMilena Szczygieł i Joanna Karcz czytają wiersze Krystyny Kozieł. / Fot. Krzysztof Krzak gatunkowych mógłby z nich powstać niezły monodram dla zdolnej aktorki (dowodem na nietuzinkowy prozatorski talent Krystyny Kozieł są choćby wspomniane wcześniej "Rozmówki z psem").

Do wielu walorów poezji tworzonej przez Krystynę Kozieł należałoby również dodać lapidarne, celne puenty, zaskakujące skojarzenia, czasem niepozbawione subtelnego humoru i autorskich neologizmów (np. muzowanie, nadkontrola), a także 'Ludzkie gadanie' śpiewają członkowie Studia Wokalnego 'Pandora' z Ewą Goworowską. / Fot. Krzysztof Krzakaforystyczny skrót i błyskotliwość wyrażania myśli. Sporo tu odwołań do literatury (co w przypadku "praktykującej" polonistki nie dziwi) i muzycznych fascynacji autorki. Tomik "Od zimy do zimy" posłowiem opatrzył Stanisław Rogala, który podczas wieczoru autorskiego zwrócił uwagę na nowość w poezji Kozieł, a mianowicie na krótkie (najczęściej trzywersowe) mini wiersze czerpiące z tradycji haiku. Promocja najnowszego dzieła ostrowieckiej poetki miała profesjonalnie przygotowaną oprawę przygotowaną przez Miejskie Centrum Kultury z dyrektor Elżbietą Baran na czele. Wiersze Krystyny Kozieł czytały Milena Szczygieł i Joanna Karcz w MCK-owskiego Teatru Doraźnego, a piosenki śpiewali członkowie Studia Wokalnego "Pandora" i ich opiekunka, Ewa Goworowska, a z autorką rozmawiał Norbert Zięba.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Znam poezję Krystyny Kozieł i gorąco polecam za autorem tekstu. Mądra poezja, którą dobrze się czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Relacja napisana w wyjątkowo ciekawy sposób.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.