Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9851 miejsce

Rok Żołnierzy Wyklętych 2013

Od 1 marca trwa ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny poświęcony żołnierzom konspiracji antykomunistycznej.

Logo projektu / Fot. materiał organizatora50. rocznica zastrzelenia przez bezpiekę ostatniego partyzanta RP Józefa Franczaka „Lalka” jest okazją do przypomnienia społeczeństwu losów Żołnierzy Wyklętych. Do 21 października trwać będzie pierwszy ogólnopolski projekt edukacyjno-historyczny „Rok Żołnierzy Wyklętych 2013”. Realizuje go Fundacja Niepodległości z Fundacją Ośrodka KARTA, IPN oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Do poszczególnych przedsięwzięć włączyło się wiele lokalnych organizacji i grup społecznych.

Nasze działania kierujemy do dzieci, młodzieży i dorosłych. W ciągu tego roku Wyklęci dotrą do Państwa w najbardziej zaskakujący sposób. Wystawy, koncerty, promocje książkowe i płytowe, nowoczesna edukacja, to tylko niektóre z działań, jakie proponujemy – napisali w projekcie organizatorzy - Niech opowiadana przez nas historia Wyklętych utrwala pamięć o ich niezłomnej wierze w Wolną Polskę. Tę, którą dla nas wywalczyli.

Graffiti w Kaliszu. / Fot. Materiał ZHPW ramach projektu z inicjatywy harcerzy w Kaliszu na ścianie siedziby miejscowego hufca ZHP wykonany został mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym. Graffiti to zostało wykonane przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Kaliscy Patrioci”.

W ramach projektu powstała niezwykła wystawa, którą mogli oglądać uczniowie na szkolnych korytarzach. Prezentowane na niej są biogramy i fotografie 16. sylwetek bohaterów, którzy złożyli swoje życie w ofierze Polsce. Dzięki wystawie przypomniano młodemu pokoleniu, że Ojczyzna winna jest im pamięć. Udostępniona została także publikacja „WYKLĘCI” Podziemie zbrojne 1944–1963.

Młodzi miłośnicy naszej historii, uczniowie i studenci, zostali zaproszeni do udziału w konkursie filmowym „Młodzi dla historii”. Do końca lipca można zgłaszać sfilmowane opowieści sprzed lat o udziale w walkach z komunistami lub losach solidarnościowej opozycji. Laureatom konkursu zostanie wręczona prestiżowa statuetka „Anioła Wolności” podczas V Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Festiwal odbędzie się w Gdyni w dniach 19-21 września 2013 roku.

Obecnie w ramach projektu „Rok Żołnierzy Wyklętych 2013” trwa projekcja filmu „Kwatera Ł”. Jest to dokument z archeologicznych poszukiwań szczątków więźniów politycznych grzebanych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w latach 1948-1956. W filmie pokazano młodych archeologów, członków ekipy profesora Krzysztofa Szwagrzyka z IPN, którzy latem 2012 roku pracowali na tzw. Łączce przy ekshumacji 117 ciał ofiar terroru komunistycznego.

Honorowy patronat nad projektem objęli m.in. Minister Obrony Narodowej, Wojsko Polskie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, marszałek sejmu oraz prezydenci sześciu miast: Bydgoszczy, Elbląga, Koszalina, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego i Torunia.

Zapraszam do obejżenia fragmentu filmu "Kwatera Ł"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.