Facebook Google+ Twitter

Rokowania i mediacje

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-01-26 13:06

Jeżeli pracownicy mają wobec pracodawcy żądania dotyczące warunków pracy, płac lub świadczeń socjalnych oraz praw i wolności związkowych pracowników lub innych grup, którym przysługuje prawo zrzeszania się w związkach zawodowych.

Do pracodawcy występuje podmiot reprezentujący interesy pracownicze. Jeżeli pracodawca nie spełni żądań określonych w wystąpieniu, w wyznaczonym okresie nie krótszym niż 3 dni zawiązuje się spór zbiorowy.

W zgłoszeniu sporu określany jest przedmiot żądań nim objętych.Podmiot, który zgłasza spór, może uprzedzić o strajku zorganizowanym w razie nieuwzględnienia żądań. Dzień zapowiadanego strajku nie może przypadać przed upływem 14 dni od zgłoszenia sporu.

O zgłoszonym sporze pracodawca zawiadamia okręgowego inspektora pracy i niezwłocznie podejmuje rokowania w celu rozwiązania powstałego sporu. Jeżeli rokowania zakończą się pomyślnie, podpisane zostaje porozumienie. Jeżeli nie da się go osiągnąć, to sporządzany jest protokół rozbieżności ze wskazaniem stanowisk stron.

Jeżeli zgłoszone żądania są podtrzymywane przez stronę wszczynającą spór, jest on dalej prowadzony z udziałem bezstronnego uczestnika na zasadzie mediacji. Mediator zostaje ustalony wspólnie przez strony sporu. Może nim zostać osoba z listy ustalonej przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w uzgodnieniu z ogólnokrajową organizacją międzyzwiązkową oraz ogólnokrajowym związkiem zawodowym reprezentatywnym dla pracowników większości zakładów pracy.

Jeżeli postępowanie mediacyjne nie doprowadzi do rozwiązania sporu w ciągu 14 dni, organizacja wszczynająca spór może ogłosić jednorazowy maksymalnie 2-godzinny strajk ostrzegawczy.

Jeżeli mediacja nie przyniesie efektu i nie zakończy się podpisanym porozumieniem, sporządza się protokół jak w przypadku rokowań, z tym że z udziałem mediatora.

W przypadku nieosiągnięcia porozumienia może być ogłoszony strajk.

Źródło: Ustawa z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (DzU z dnia 26 czerwca 1991 r.)

Materiał opublikowany pierwotnie na mmzielonagora.pl
Roman Cieciuch
Zielona Linia
Tel. 19524

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.