Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

517 miejsce

Rola palca wskazującego

Wykonuje swoje czynności w ciszy i z pokorą. Na co dzień nawet nie uzmysławiamy sobie, że jest na swoim miejscu. Często nie poświęcamy mu należnej uwagi. Tymczasem, jego rola jest nieoceniona.

 / Fot. http://etc.usf.edu/clipart/19400/19480/finger_19480.htmPalec wskazujący, bo o nim mowa, jest jedną z najbardziej użytecznych części człowieka. Jego możliwości są prawie nieograniczone, a rola w życiu społeczeństwa nieoceniona. Uściślijmy, że owe palce są dwa: lewy i prawy.

Zacznijmy od funkcji dydaktyczno-wychowawczych. Palec, zgodnie z nazwą, służy do wskazywania kierunku, przedmiotów, osób itp. Niemowlęciu zastępuje mowę, pozwalając zrozumieć rodzicom o co mu chodzi. Oklepane pytania w rodzaju: pokaż gdzie jest babcia, a gdzie wujek? Zyskują odpowiedź w formie ruchu słynnego palca lewej lub prawej ręki. Dalsze życie pokaże, czy niemowlę będzie prawo, czy leworęczne. Będzie to miało znaczenie dla
obciążenia pracą danego palca.

Ważną rolę w życiu każdego dziecka odgrywa palec rodzica. Jest dosyć nieskutecznym narzędziem wychowawczym, ale i tak nadużywanym. Grożenie palcem jest z reguły totalnie lekceważone przez milusińskich, w najlepszym razie wywołuje bardzo krótkotrwały efekt. Czasami więc, palec wskazujący łączy się w pracy z pozostałymi kolegami, a na pupie dziecka ląduje łagodny klaps.

Podobne role odgrywa palec w szkole, z tą różnicą, że tępione jest pokazywanie palcem. W głowie dziecka momentalnie powstaje zakłopotanie, gdyż pamięta jak rodzice zachęcali go do wskazywania tego i owego. Zgłaszanie się do odpowiedzi wymaga podniesienia palca do góry. Natomiast każdy nauczyciel używa palca wskazującego dla podkreślania swoich wywodów, czasami do objaśniania zapisów na tablicy, a gdzieniegdzie do wskazania ofiary „a teraz odpowiesz Ty!”

Podobnie postępują nauczyciele akademiccy, z ta różnicą, że manipulowanie palcem w trakcie wykładów jest bardziej finezyjne i spektakularne, a palec na dłużej zawisa w powietrzu. Im ważniejszy i wyższy stopień naukowy, tym operowanie palcem jest bardziej doniosłe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.12.2008 09:35

(+) Dobry jesteś, po prostu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprawdzilam ponownie..jest wszystko w porządku..to nie ten palec był:) jestem kobietą...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Barbaro..hahhaaha..aż i ja sprawdziłam..ojeju..muszę iść dowód wymienić i inne dokumenty..

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kobiety mają palec wskazujący dłuższy od serdecznego, mężczyźni odwrotnie. „

NIESTETY- wynika z tego, że nie jestem kobietą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

aha, zapomnialem powiedziec o jeszcze jednej waznej funcji a mianowicie "probierza smaku".
Otóz kazdy szanujacy sie cukiernik probuje przygotowywane ciasta, masy i kremy niczym innym, jak wlasnie palcem wskazujacym. Ceremonial oblizywania palca jest znany od stuleci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo !!! Jak widze, znacie równiez inne-niz opisane funkcje owego palca.Taaaak. To BARDZO WAZNY PALEC.
Przewidywalem, ze jakas przedstawicielka plci pieknej poprosi o rozwiniecie sprawy funkcji erotycznej (która tylko wspomniałem).I tak tez sie stalo ;-))
Hmmm.To rowniez bardzo wazna funkcja a ilez ma roznych i przyjemnych wariantow ?!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Starzeję się, niestety często brak mi słów w czasie zażartej dyskusji...wtedy palec wskazujacy ratuje mnie od totalnej klęski ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
i jescze stukanie na kalkulatorze, wygrzebywanie resztek nutelli ze słoika, przesuwanie po brzegu szklanki (to do erotycznych :)), machanie w powietrzy, by przypomniec sobie, jak brzmiała melodia, klikanie myszką, wciskanie wszelkiego rodzaju przycisków od wyboru kawy w automacie po włączanie światła, pisanie po brudnych autach i ośnieżonych szybach, pokazywanie 'chodź', drapanie sie po głowie, dłubanie w zębach... zmęczyłąm się :D idę przycisnąc rozmrażanie tylnej szyby w aucie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

a gdzie funkcja erotyczno-seksualna? :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne omówienie roli palca wskazującego w życiu człowieka; wynika stąd, że tak ważny, bywa wyraźnie ... niedoceniany! :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.