150799 miejsce

Roland Garros: Niesamowity wyczyn chorwackiego tenisisty

Chorwat Ivo Karlovic odnotował rekordowy wynik 55 asów serwisowych podczas spotkania 1. rundy rozgrywek w Paryżu. Nie wystarczyło to jednak do pokonania Australijczyka Lleytona Hewitta.

Spotkanie Karlovica z Hewittem było jednym z ciekawszych z zaplanowanych na niedzielę spotkań podczas pierwszego dnia rozgrywanego w Paryżu wielkoszlemowego turnieju. Faworytem spotkania był Hewitt - były lider światowych rozgrywek - który ostatnio prezentował dobrą dyspozycję. Mecz rozpoczął się dobrze dla mierzącego 208 cm. Chorwata bo po dwóch tajbrekach Karlovic wyszedł na pewne prowadzenie 2:0 w setach. W dalszej części spotkania Hewitt znalazł jednak receptę na pokonanie przeciwnika. Karlovic serwował niesamowicie, lecz to Hewitt wykorzystywał szanse na przełamania serwisu rywala. W 3. gemie decydującego seta Hewitt wygrał gema przy serwisie Chorwata i prowadzenia nie oddał do końca meczu, ostatecznie triumfując 6:7, 6:7, 7:6, 6:4, 6:3.

W czasie 3 godzin i 56 minut Karlovic zdołał zaserwować 55 asów serwisowych, co jest rekordem w historii rozgrywek tenisowych. Poprzedni rekord należał do Szweda Joachima Johanssona, który na trawiastych kortach w Wimbledonie zaserwował 51 asów. Na kortach ziemnych Karlovic poprawił rekord aż o 19 tego typu zagrywek, wcześniejszy rekord 37 asów serwisowych osiągnięty w Paryżu należał do Andy Roddicka z USA.