Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3825 miejsce

Rolnicy będą mogli pędzić... paliwo

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o o biokomponentach i biopaliwach ciekłych przewiduje m.in. prawo rolników do produkcji biopaliw (np. z rzepaku) na własny uźytek.

Projekt ustawy dostosowuje przepisy prawa polskiego do rozwiązań Unii Europejskiej. Określono w nim m.in. minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie Wskaźnik ten powinien osiągnąć do 2010 roku poziom 5,75 procent.

Udział biokompentów wytwarzanych z biomasy pozyskiwanej w inny sposób niż na podstawie kontraktacji, dostawy lub z produkcji własnej wytwórcy nie może przekroczyć 50 proc. całości produkcji danego wytwórcy. Zachowanie częściowego obowiązku kontraktacji i dostawy przyczyni się według Rady Ministrów do rozwoju rynku produkcji oraz wpłynie na aktywizację zawodową obszarów wiejskich;

Rolnicy będą mogli produkować biopaliwa ciekłe na własny użytek, czyli bez możliwości wprowadzania ich do obrotu, np. sprzedania innemu rolnikowi, firmie transportowej czy stacji paliwowej. Będą mogli wytwarzać wszystkie rodzaje biopaliw ciekłych będących paliwami samoistnymi, za wyjątkiem mieszanek z udziałem oleju napędowego i benzyn.

Wprowadzono obowiązek informowania opinii publicznej o lokalizacji stacji paliwowych sprzedających biopaliwa ciekłe - na dystrybutorach będą informacje o rodzaju biopaliwa ciekłego i procentowej zawartości biokomponentu.

źródło: Centrum Informacyjne Rządu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.