Facebook Google+ Twitter

Rolnicy dostaną zwrot akcyzy za paliwo do maszyn

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-03-06 08:34

Od marca tego roku każdy rolnik, który od 1 września 2006 roku kupował paliwo do maszyn rolniczych, może starać się o zwrot akcyzy. Jednak podstawą muszą być faktury. Jeśli je zgubiłeś - zaczynają się kłopoty. Wtedy musisz zdobyć kopie faktur.

fot. Dziennik ZachodniWszystkie dokumenty trzeba złożyć w gminie do końca miesiąca. Pieniądze za zakupy od września do końca lutego można otrzymać już w maju. Dla rolników cała operacja nie jest jednak prosta. Mają mnóstwo pytań i skarżą się, że w gminie odpowiedzi otrzymują wymijające.

Z wnioskiem do wójta


Całą operację podzielono na dwa etapy. Akcyza za już dokonane zakupy paliwa będzie zwracana w maju - o ile od 1 marca 2007 r. do 31 marca 2007 r. złoży się odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (w zależności od położenia gruntów rolnych). Zakup paliwa musi być udokumentowany fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego.

- W terminie od 1 do 30 września 2007 r. trzeba złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wraz fakturami VAT stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 marca 2007 r. do 31 sierpnia 2007 r. - informuje minister Andrzej Lepper. - Za ten okres wypłata nastąpi w listopadzie.

Jednak widać, że nie do wszystkich informacje z resortu rolnictwa dotarły. - Nie mam wszystkich faktur, bo mi się zapodziały, ale zawsze kupowałem paliwo w tym samym miejscu. Co mam zrobić? - pyta Wojciech Gąsior z gminy Wóźniki.

Jak dowiadujemy się w resorcie rolnictwa, można przedłożyć kopie faktur. Grunt, żeby opiewały na dane rolnika, spełniały kryteria co do daty zakupu paliwa oraz miały inne, powszechne na fakturach wpisy. Dowiedzieliśmy się także, że kopie faktur będą potrzebne rolnikom, którzy mają pola w dwóch lub więcej gminach, a paliwo kupowali na jedną. Muszą wówczas poświadczyć w gminie (bezpłatnie) zgodność kopii z oryginałem.

Skomplikowany druk


Biurokracji przy zwrocie rolnikom akcyzy jest zresztą więcej. O ile sam wniosek o zwrot pobrać można łatwo albo z gminnych stron internetowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (www. minrol. gov. pl) albo otrzymać w gminie, to trzeba wypełnić dziewięć jego części. W jednej z nich trzeba np. zawrzeć oświadczenie o powierzchni użytków rolnych: liczbę hektarów i arów, których jesteś posiadaczem i współposiadaczem (stan na 1 kwietnia 2006 r.). Na tym nie koniec: jeśli jest się współposiadaczem gruntów - wpisać trzeba nazwiska wszystkich posiadaczy i dać im do podpisu, że zgadzają się, by to dana osoba wystąpiła o zwrot podatku.

- Współposiadaczem jest mój syn. A on jest w Holandii i przyjeżdża dopiero na Święta Wielkanocne - martwi się rolnik z Woźnik.

Obawia się, że papiery mogłyby się zawieruszyć, a zwrot nie jest ostatecznie tak wielki, by opłacało się jechać po podpis syna.

Ile można dostać?


To zależy od wielkości gospodarstwa. Można to policzyć, mnożąc 47,30 zł przez liczbę hektarów użytków rolnych. Kąsek jest łakomy, ale czy każdy może po niego sięgnąć? Z pytań słanych do Ministerstwa Rolnictwa wynika, że rolnicy są niedoinformowani.

Beata Sypuła - Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.