Facebook Google+ Twitter

Rolnicy o reformie KRUS

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-25 16:55

Reforma Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nabiera realnych kształtów. Po wczorajszym spotkaniu premiera Donalda Tuska z klubem parlamentarnym Polskiego Stronnictwa Ludowego, rząd zaczął przedstawiać konkretne rozwiązania rmające zmienić działanie KRUS-u.

Minister rolnictwa Marek Sawicki podkreśla, że w pierwszej kolejności należy zająć się trzema najważniejszymi dla rolników sprawami. Po pierwsze uszczelnieniem systemu, po drugie podniesieniem składek dla bardziej dochodowych gospodarstw, a po trzecie - zmianą zasad traktowania płatników, którzy zarabiają także poza rolnictwem. Chodzi głównie o to, by w przypadku utraty pracy mieli oni takie same prawa jak bezrobotni.

Członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Zenon Bistram mówi, że rolnicy są zadowoleni z proponowanych przez rząd rozwiązań. Sami podsuwają też sposób ich realizacji. Być może uda to się zrobić przez powiązanie systemów informatycznych KRUS-u i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ważne jest też, by z KRUS-u usunąć te osoby, które nie prowadząc gospodarstw, przez przynależność do Kasy "naciągają" Skarb Państwa na nienależne im renty i emerytury. Członkowie Izby szacują, że jest to ponad 300 tysięcy osób.
Premier Donald Tusk zpowiedział, że projekt reformy KRUS-u pojawi się już na najbliższym posiedzeniu rządu - we wtorek w przyszłym tygodniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.