Facebook Google+ Twitter

Rolnicy protestowali w Szczecinie

29 lutego ulicami miasta Szczecina przeszedł pochód rolników, którzy protestowali przeciwko wyższym składkom na ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzeniu podatku dochodowego i zmianom przepisów o dzierżawach.

Pochód rolników na ul Wyzwolenia / Fot. Andrzej SadowskiDo Szczecina zjechało około tysiąca rolników, aby zaprotestować przeciwko antychłopskiej polityce rządu. Najpierw, rolnicy z całego regionu (przy wsparciu chłopów z Wielkopolski), zebrali się przed Bramą Główną byłej Stoczni Szczecińskiej. Tam do zebranych przemówił Edward Kosmal, przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników woj. zachodniopomorskiego. Apelował do rządu: obudźcie się i zacznijcie z nami rozmawiać.

Rolników powitał przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, Mieczysław Jurek. Powiedział m. in: Na tym placu rodziła się polska demokracja, dzisiaj jesteśmy tu bo, rząd nie prowadzi dialogu ani z robotnikami ani z rolnikami. Po złożeniu wiązanki kwiatów rolniczy pochód ruszył na ulice Szczecina.

Pochód rolników ulicami Szczecina / Fot. Andrzej SadowskiPostulaty Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego rolników, zostały
przekazane do siedziby zachodniopomorskiego PSL, potem pochód skierował się przed siedzibę szczecińskiej PO, gdzie manifestanci przekazali drugi komplet postulatów przeciwko wyższym składkom na ubezpieczenie zdrowotne, wprowadzeniu podatku dochodowego, zmianom przepisów dotyczących dzierżawy z zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Przemarsz rolników ulicami Szczecina zakończył się około godziny 14 przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie (wojewoda był nieobecny), gdzie związkowcy przekazali List Otwarty do premiera Tuska. Przemarsz tysiąca rolników ulicami Szczecina zablokował ruch na głównych ulicach na około 2 godziny. Maszerujący rolnicy nieśli transparenty z hasłami, które skandowali podczas pochodu.

I chociaż pozdrawiali mieszkańców Szczecina i zachęcali ich do przyłączenia się do protestu (pochodu): „Dzisiaj my, jutro wy”, nie uzyskali większego aplauzu. W poniedziałek ma dojść do spotkania rolników z władzami województwa.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ad Rem
  • Ad Rem
  • 01.03.2012 14:35

Mam dość fundowania rolnikom opieki zdrowotnej! Ja płacę 300zł a oni nie chcą 30 zł - skandal!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Były student
  • Były student
  • 01.03.2012 13:09

To tak jak kiedyś w 1968 r., robotnicy nie chcieli się przełączyć do demonstracji studenckich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.