Facebook Google+ Twitter

Rolnicy protestują przed Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie

Przed siedzibą Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie (pow. zamojski) od kilku dni protestują plantatorzy rzepaku. Firma miała im wypłacić należne pieniądze za nasiona z tegorocznych zbiorów. Okazuje się, że pieniędzy nie ma. Czy to koniec zakładów?

Protest plantatorów rzepaku przed Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie. / Fot. Tadeusz kowalskiJuż setki rolników protestuje przed bodaczowskim zakładem. Dzisiaj mają zablokować drogę wojewódzką w Bodaczowie. Na miejscu jest policja, która w razie blokady będzie organizować objazdy.

Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie skupiły od rolników z regionu lubelskiego 150 tys. ton surowca (a w sumie zakład skupuje rocznie ok. 500 tys. ton ziarna). Do dziś nie otrzymali oni zapłaty. Jak poinformował plantatorów pełnomocnik Zarządu Tadeusz Walczak, firma nie ma pieniędzy, gdyż nie dostała kredytu. Zakłady wypłacają też z opóźnieniem pensje swoim pracownikom.

Protest plantatorów rzepaku przed Zakładami Tłuszczowymi w Bodaczowie / Fot. Tadeusz KowalskiPlantatorzy złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Zakłady Tłuszczowe w Bodaczowie.
Rolnicy blokują siedzibę firmy, bo obawiają się, że zechce ona wywieźć surowiec. Paweł Szewczuk, który dostarczył zakładowi w Bodaczowie rzepak za niemal 60 tys. zł. powiedział W24: "oni mogą też wywieźć rzepak drogą kolejową, bo z tyłu zakładu mają wagony".

Rolnicy sporządzili listę z kwotami strat i terminami, do kiedy mieli dostać zapłatę. Kwoty sięgają 80 tys. złotych od jednego rolnika. Rolnik z Grabowca mówi W24: "jeśli nie dostanę tego, co mi się należy, czeka mnie komornik. W głowie się nie mieści, że takie sytuacje w ogóle się zdarzają. Jak to możliwe, że podpisywali z nami kontrakty, a teraz się z nich nie wywiązują. Nie wiedzieli, że nie będą mieli z czego płacić?".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.