Facebook Google+ Twitter

Rolnicy szacują straty po żniwach

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-15 07:55

W tym roku żuławscy rolnicy bardzo późno skończą żniwa. Jest to związane z gwałtownym załamaniem pogody, które nastąpiło w połowie sierpnia. Ponadto jakość zboża jest bardzo słaba. Są rolnicy, których całe zbiory nadają się jedynie na paszę

Kombajny pracują na polach do nocy. Zboża są niestety słabej jakości. Fot. Anna Arent Długotrwałe i intensywne opady deszczu, które trwały blisko miesiąc, bardzo mocno utrudniały prace na polu. Jeszcze do niedawna trudno było wyjechać ciężkim sprzętem na podmokłe pola. Żuławscy rolnicy martwią się tym bardziej, że ciągłe opady spowodowały następne straty, których i tak jest dużo przez lipcową suszę.
– Duża część zboża po gwałtownych deszczach zaczyna przerastać. Gdy zboże w porze zbiorów zaciągnie dużą ilość wody wówczas ziarno może kiełkować już w kłosie i jego jakość jest o wiele gorsza – mówi Wojciech Rusinowicz, rolnik z Kępin Małych.

Zboża nie jest może i mało, ale jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Plony gorszej jakości mają oczywiście niższą cenę, co wpływa na słabe zyski rolników i niski poziom opłacalności produkcji.
– Gdy ostatnio wymłóciłem jęczmień duża część ziarna została na polu, gdyż obsypuje się już z kłosa – mówi Jan Okrój, rolnik z Marzęcina.

– Zdarzają się duże ilości przerośniętego zboża – dodaje Agnieszka Smolińska z nowodworskiego oddziału Przedsiębiorstwa Usługowo–Handlowego Chemirol, skupujące zboża. – Jak do tej pory nasz zakład skupił bardzo małą ilość ziarna gdyż większość jest jeszcze na polach.

Część rolników, która prócz zboża uprawia np. rzepak była w jeszcze gorszej sytuacji, gdyż tak małą ilość pogodnych dni musiała przeznaczyć jednocześnie na zbiór zboża oraz na uprawę ziemi i siew.
Przypomnijmy, że komisja wojewódzka ds. szacowania szkód w rolnictwie zleciła swoim gminnym odpowiednikom zebranie informacji o stratach w terenie. Prace komisji powinny zakończyć się do 22 września. Jeśli zebrane dane wskazywać będą, że danej gminie straty wyniosły 30 proc., będzie można zgodnie z procedurą ogłosić stan klęski żywiołowej. Dzięki temu będzie można uzyskać pomoc w tanich kredytach i np. materiale siewnym.

Tomasz Rusinowicz – Dziennik Bałtycki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.